Popyt na obligacje USA najniższy od 10 lat

opublikowano: 10-01-2019, 22:00

W 2018 r. Departament Skarbu USA pozyskał 2,4 bln USD ze sprzedaży bonów i obligacji.

Inwestorzy złożyli łączne oferty na 2,6-krotność tej kwoty. Oznacza to najniższy popyt od 2008 r. To sygnał ostrzegający, że znalezienie nabywców obligacji USA może być trudniejsze w miarę zwiększania długu kraju. W 2018 r. podaż papierów dłużnych zwiększyła się wyraźnie po cięciu podatków przez administrację Donalda Trumpa. Tymczasem najnowsze prognozy wskazują, że deficyt budżetowy USA może przekroczyć niedługo 1 bln USD i pozostać powyżej tego poziomu przez najbliższe lata.

— Słabość popytu na obligacje nie ma znaczenia, dopóki inwestorzy nie zaczną na nią zwracać uwagi. Zmniejszająca się wielkość pokrycia ofert zwiększa wrażliwość i prawdopodobieństwo, że inwestorzy nagle zaczną myśleć, iż wielkość pokrycia oferty jest istotnym wskaźnikiem. Mówiąc w skrócie, wszystkie kryzysy fiskalne zaczynają się od kwestii wielkości pokrycia oferty — powiedział Torsten Slok, główny ekonomista Deutsche Banku.

2,4 bln USD Tyle Departament Skarbu USA uzyskał w ubiegłym roku ze sprzedaży bonów i obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu