Popyt na polskie ozdoby na święta

opublikowano: 06-12-2018, 22:00

Nasz kraj jest czwartym pod względem wielkości dostawcą artykułów bożonarodzeniowych na świecie.

Polska to jeden z najważniejszych globalnych eksporterów artykułów bożonarodzeniowych. Zgodnie z danymi International Trade Center, w 2017 r. byliśmy ich czwartym pod względem wielkości dostawcą na świecie, a wartość wysłanych z Polski ozdób wyniosła 66,3 mln USD. To rekordowy wynik, bo w stosunku do 2016 r. nasz świąteczny eksport zanotował aż 93-procentowy wzrost — wyliczyli eksperci instytucji płatniczej Akcenta, specjalizującej się w obsłudze transakcji walutowych eksporterów i importerów. Tym samym w ciągu roku awansowaliśmy z 9. na 4. miejsce. Pierwsza lokata należy do Chin.

— Eksport z tego kraju stanowi aż 80 proc. całego handlu w tej kategorii produktów. — zauważa Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.

W ubiegłym roku Państwo Środka sprzedało na światowe rynki artykuły świąteczne za prawie 4,2 mld USD. Co więcej, to wynik z wyłączeniem Hong Kongu, ujmowanego w statystykach oddzielnie. A eksport stamtąd to dodatkowe 55 mln USD i 1 proc. udziału w wywozie świątecznych towarów. Drugim największym dostawcą bożonarodzeniowych ozdób na międzynarodowe rynki jest Holandia ze sprzedażą sięgającą 297 mln USD, a trzecim — Stany Zjednoczone z wartością eksportu wynoszącą 71 mln USD w 2017 r. W pierwszej piątce oprócz Polski znajdują się też Niemcy (62 mln USD).

Przedstawiciel Akcenty zwraca uwagę, że w poprzednich latach eksport towarów świątecznych z Polski był stabilny i tegoroczny skok jest w tym kontekście ewenementem. Największym odbiorcą świątecznych ozdób z Polski są Niemcy. Są one popularne również w Stanach Zjednoczonych. Na trzecim miejscu wśród naszych odbiorców uplasowała się Rosja, a bardzo blisko za nią Holandia i Francja.

— Nie brakuje też egzotycznych kierunków. Wśród nich możemy znaleźć takie kraje, jak choćby Kolumbia, Azerbejdżan czy RPA — dodaje Radosław Jarema.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy