Popyt na złoto nadal spada

opublikowano: 14-05-2015, 10:40

Popyt na złoto spadł w pierwszym kwartale, informuje World Gold Council (WGC).

W okresie styczeń-marzec popyt na złoto wyniósł 1079 ton. Był o 1 proc. niższy niż rok wcześniej. Przez ostatnie pięć lat popyt na złoto sięgał średnio w pierwszym kwartale 1114 ton.

Notowaniom złota, które niemal nie zmieniły się w pierwszym kwartale, nie sprzyjała sytuacja na rynkach akcji w Azji, gdzie popyt na kruszec jest największy.  MSCI Asia-Pacific Index wzrósł o 6 proc. w okresie styczeń-marzec, a tylko giełda w Szanghaju poszła w górę o 15 proc.

- Rosnące krajowe rynki akcji stłumiły popyt na złoto w pierwszym kwartale w Chinach, zarówno jako inwestycję, jak i biżuterię – głosi raport WGC.

Popyt w Chinach na biżuterię, najważniejszy składnik popytu na złoto, spadł w pierwszym kwartale o 10 proc. do 213 ton. Popyt na biżuterię na całym świecie spadł w tym samym okresie o 3 proc. do 601 ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Popyt na złoto nadal spada