Popyt przerósł podaż o 40 proc.

Marcin Goralewski
opublikowano: 10-10-2003, 00:00

Jeszcze tylko dziś inwestorzy mogą składać zapisy na akcje Impelu. Firma ponoć przebiera wśród zainteresowanych.

Zarząd Impelu, grupy świadczącej m.in. usługi ochrony i sprzątania, zdecydował się sprzedać akcje nowej emisji po cenie 26 zł za sztukę. Dość tanio.

— To kwestia kompromisu. Zdecydowaliśmy się na taką cenę, bo chcemy wybrać wiarygodnych inwestorów finansowych. Nie zależy nam na spekulacji. Śpimy spokojnie, bo oferta się powiedzie — tłumaczy Sławomir Borkowski, wiceprezes Impelu.

Jego zdaniem, nadsubskrypcja wynikająca z analizy książki popytu sięgnęła 40 proc. Dlaczego spółka nie sprzedaje akcji drożej? Maksymalna cena z widełek to 32 zł.

— Chcieliśmy zakończyć ofertę nadsubskrypcją, aby część popytu przeniosła się na giełdę — dodaje wiceprezes.

Prawa do akcji mają zadebiutować na giełdzie 16 października.

Z emisji do spółki wypłynie maksymalnie 156 mln zł (biorąc pod uwagę akcje sprzedawane tylko inwestorom instytucjonalnym i drobnym, wyłączając walory dla pracowników). Posiłkując się podanymi wcześniej proporcjami, 90 mln zł z tej sumy powinno trafić na konsolidację branży. Spółka chce zainwestować przede wszystkim na Wschodzie. Pierwsze zakupy już poczyniła przejmując kilka tygodni temu jedną z firm łotewskich. Około 40 mln zł powinna przeznaczyć na odkup do 2 mln akcji od dotychczasowych akcjonariuszy. Pozostałe 25 mln zł ma zasilić kapitał obrotowy firmy i posłużyć budowaniu wzrostu organicznego.

Proporcje te może zaburzyć informacja podana przez firmę na jednej z konferencji. Poinformowano wówczas, że do umorzenia akcji dojdzie tylko w sytuacji, kiedy wpływy z emisji przekroczą 80 mln zł. Równolegle zaznaczono jednak, że jeśli wpływy będą większe, to połowa nadwyżki pójdzie na odkup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popyt przerósł podaż o 40 proc.