Pora na informacje ZUS ZSWA

opublikowano: 11-03-2015, 00:00

Do końca tego miesiąca płatnicy składek na FEP muszą złożyć informacje o osobach, za które je odprowadzali w 2014 r.

W tym miesiącu pracodawcy muszą zgłosić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dane za ubiegły rok o osobach pracujących u nich w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zakład przypomina o tym obowiązku na swojej stronie internetowej, gdzie umieścił również wskazówki, jak wypełnić druk tego zgłoszenia — ZUS ZSWA (http://zus.pl/pliki/poradniki/ ZUS_ZSWA.pdf). Płatnicy muszą je złożyć do 31 marca. Informację ZUS ZSWA mają obowiązek przekazać płatnicy, którzy na podstawie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych muszą prowadzić ewidencję pracownikówpracujących we wspomnianych warunkach i opłacać za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Stopa składek na FEP wynosi 1,5 proc. podstawy wymiaru, którą jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Płatnicy odprowadzają je za pracowników, urodzonych po 31 grudnia 1948 r., wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które wymieniono w załącznikach do ustawy. Do pierwszego z tych katalogów, liczącego 24 pozycji, należą np. prace kierowców pojazdów przewożących towary niebezpieczne wymagające specjalnego oznakowania, operatorów żurawi wieżowych z odpowiednimi uprawnieniami, prace przy produkcji i konfekcjonowaniu materiałów wybuchowych czy pirotechnicznych. Za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach uważa się także ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerzy zawodowych. W wykazie prac o szczególnym charakterze (40 pozycji) wymieniono m.in. związane z ręczną obróbką wykańczającą odlewy, przy kuciu ręcznym w kuźniach, przy obsłudze agregatów i urządzeń do produkcji metali nieżelaznych czy prace garbarskie bezpośrednio przy obróbce mokrych skór. ZUS ZSWA jest przekazywany do ZUS co roku.

Na podstawie informacji zawartych w tym zgłoszeniu sporządza on na kontach ubezpieczonych listę danych poszczególnych pracowników, które dotyczą okresów zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dane te mogą posłużyć do przyznania takim pracownikom emerytury pomostowej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu