Pora na konkrety

Adam Sofuł
opublikowano: 19-11-2007, 00:00

Skończyła się wspólna jazda minibusem, czas pamiątkowych zdjęć, odbierania gratulacji i bukietów kwiatów. Czas do pracy. A jest jej sporo i co więcej — dość niewdzięcznej. O ile poprzedni rząd mógł na każdej konferencji prasowej chwalić się znakomitymi wynikami gospodarczymi, o tyle ten może nie mieć tyle szczęścia. Okres dobrej koniunktury się kończy, a zadaniem rządu będzie przeprowadzenie gospodarki przez mniej spokojne czasy.

Rząd Donalda Tuska ruszył z kopyta. Kilka godzin po zaprzysiężeniu przyjął (ponownie) projekt budżetu. Jak każdy jednak wyłaniany po wyborach rząd — ma ograniczone pole manewru. To wynika z nieszczęśliwego kalendarza politycznego. Próżno szukać w projekcie budżetu realizacji zapowiedzi z kampanii wyborczej. Z prostego powodu. To projekt Zyty Gilowskiej, a nowy rząd nie ma czasu, by go zmienić. Także w parlamencie koalicja nie będzie miała czasu na więcej niż tylko kosmetyczne poprawki. Większość znaczących działań przypadnie zatem na przyszły rok, a wtedy już cierpliwość kuszonych różnymi obietnicami wyborców może zacząć się wyczerpywać. Na nowych ministrów czeka też kilka min pozostawionych przez poprzedników, z doprowadzonym do zenitu sporem o PZU na czele. Na rząd Tuska spadnie główny ciężar przygotowań do Euro 2012 i reforma finansów publicznych. Bez niepopularnych decyzji się nie obędzie i można mieć nadzieję, że rząd dość szybko porzuci miękką i przyjazną poetykę kampanii wyborczej i przejdzie do konkretów. Rozwiązywania pewnych problemów (z Euro 2012 na czele) nie sposób uniknąć lub odłożyć na później. I bardzo dobrze.

Sklejanie koalicji i formowanie rządu poszło dosyć sprawnie. I za to rządowi można na starcie postawić mały plusik. Ten tydzień zwieńczymy exposé premiera Tuska i od tej chwili rząd będzie musiał porzucić ogólniki. Kampania już się skończyła, był czas, by wziąć głęboki oddech i ruszyć do pracy. Czekamy na konkrety, bo przed wyborami (ale też po) było ich jak na lekarstw

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu