Porady nie muszą być drogie

Monika Niewinowska
15-10-2003, 00:00

Ceny usług doradczych nie należą do najniższych. Jednak małe i średnie firmy mogą z nich korzystać nawet bezpłatnie.

Większość programów pomocowych dofinansowuje tzw. pomoc miękką, czyli koszty różnego rodzaju doradztwa. Nie zmieni się to po wejściu Polski do Unii. Mimo pojawienia się większej ilości programów, największy nacisk nadal kładziony będzie na doradztwo i podnoszenie kwalifikacji kadry zarządzającej firmami. Doświadczenia krajów członkowskich pokazują, że taka forma wsparcia przynosi najlepsze, długofalowe efekty.

Podstawowy zakres doradztwa związanego z prowadzeniem działalności i zarządzaniem firmom jest dla małych i średnich przedsiębiorców bezpłatny. Warunkiem jest, aby porad udzielali specjaliści z punktów konsultacyjno-doradczych zrzeszonych przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Jest ich w Polsce ponad 150, nie powinno więc być problemu z dotarciem do konkretnych jednostek.

— W ciągu roku kalendarzowego w punktach konsultacyjno-doradczych przedsiębiorcy mogą uzyskać do 10 godzin bezpłatnych porad specjalisty z zakresu prawa, marketingu, finansów i podatków, produkcji, finansowania zewnętrznego czy programów pomocowych. Mogą także liczyć na pomoc w wyborze akredytowanego wykonawcy usług realizowanych w ramach instrumentów pomocy programu PHARE — mówi Aleksandra Sztetyłło z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Bardziej specjalistyczne usługi doradcze mogą być dofinansowywane w ramach realizowanych przez PARP (ze środków PHARE i budżetowych) programów pomocowych dla mniejszych firm. Pozwalają one zaoszczędzić nawet 60 proc. kosztów netto usług doradczych.

— Dostępne programy pomocowe pozwalają na dofinansowanie szerokiego wachlarza usług doradczych. Począwszy od doradztwa strategicznego, poprzez doradztwo związane z wdrażaniem systemów zarządzania jakością czy nowoczesnych technologii, aż po doradztwo finansowe — wymienia Aleksandra Sztetyłło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Porady nie muszą być drogie