Porozumienia nie ma, ale kara nie będzie bolesna

  • Emil Szweda
opublikowano: 24-01-2012, 08:59

Politycy odrzucili ofertę inwestorów finansowych w sprawie restrukturyzacji greckiego długu. Choć konsekwencją może być bankructwo Grecji za dwa miesiące, rynki raczej nie zareagują gwałtownie.

Sprawa pomocy rozbiła się o wynagrodzenie za tę pomoc. Inwestorzy finansowi są skłonni przystać na restrukturyzację greckiego długu, ale domagają się średnio 4 proc. odsetek od obligacji, które mają zastąpić obecnie istniejące (i niemożliwe do spłacenia) papiery. Jednak odsetki na takim pułapie nie pozwoliłyby Grecji zejść z poziomem zadłużenia poniżej 120 proc. PKB w 2020 r., czego chcą unijni politycy (byłoby to ok. 125 proc. PKB). Dlatego Unia - która także angażuje się finansowo w pomoc dla Grecji - oczekuje, że inwestorzy finansowi zgodzą się na oprocentowanie poniżej 3,5 proc. dla obligacji wygasających przed 2020 r. i na poniżej 4 proc. za starsze papiery.

Kompromisu więc nie ma i w pewnym sensie sprawa wraca do punktu wyjścia, i choć różnice zdań nie wydają się duże, to negocjacje upadały już nieraz z bardziej błahych powodów. Mimo to rynki nie zareagują gwałtownie, a jeśli czeka nas dziś głębsza korekta to z innych powodów niż Grecja. Widać zresztą po zachowaniu giełd azjatyckich, że problem nie jest istotny dla rynków - Nikkei wzrósł o 0,2 proc. mimo obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego do 2 proc. (z 2,2 proc.) przez Bank Japonii. Na pozostałych rynkach regionu wyniki były mieszane, giełdy chińskie i koreańska dziś nie pracowały.

W Europie indeksy mogą się nieco osunąć, ale trzeba pamiętać, że generalnie rynki mają już przetrawione nawet bankructwo Grecji - tj. straty w bilansach banków zostały już uwzględnione w przecenie ich akcji w ubiegłym roku. Być może decyzja S&P o obniżce ratingu francuskim bankom wpłynie na ich notowania dziś, ale nie powinien to być impuls ani silny, ani długotrwały. Większą wagę inwestorzy mogą przypisać wstępnym odczytom indeksów PMI dla sektora produkcji w Niemczech i Francji (będą znane jeszcze przed sesją).

WIG20 na ostatnich osiem sesji siedem zakończył zwyżką, a ta jedyna przecena nie przekroczyła 1 pkt. Indeks zbliża się do silnego oporu zlokalizowanego w okolicach 2300 pkt. Nawet nie biorąc pod uwagę okoliczności zewnętrznych, można spodziewać się przynajmniej przystanku we wzrostach, a i realizacja zysków i zejście nawet do 2200 pkt nie byłoby niczym zaskakującym.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane