Portal wraca pod skrzydła TP

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 25-07-2005, 00:00

Telekomunikacja Polska zawarła warunkową ugodę z akcjonariuszami mniejszościowymi Wirtualnej Polski. Ma im zapłacić 220 mln zł.

Telekomunikacja Polska (TP) dogadała się Maciejem Grabskim i Jackiem Kawalcem, mniejszościowymi akcjonariuszami Wirtualnej Polski (WP). TP ma im zapłacić 220 mln zł za pośrednictwem spółki zależnej Virgo, z tego 165 mln zł to cena 19,54-proc. pakietu akcji WP, a dalsze 55 mln zł grupa TP zapłaci, gdy odzyska kontrolę nad drugim co do wielkości polskim portalem internetowym. Operator poinformował, że transakcja nie wpłynie na wyniki grupy TP, bo utworzył rezerwy na tę kwotę.

— Chcemy jak najszybciej zakończyć ten proces. Jest to transakcja warunkowa, więc nie informujemy na razie o terminie, w którym zostanie ona zakończona — mówi Artur Tarnowski, szef departamentu współpracy z inwestorami TP.

Nie udało nam się skontaktować z akcjonariuszami mniejszościowymi. Z komunikatu TP wynika, że Maciej Grabski i Jacek Kawalec zobowiązali się do zakończenia sporów prawnych związanych z umową akcjonariuszy z 2001 r. Oznacza to głównie, że nie będą żądali, by należąca do grupy TP firma TP Internet (posiadająca obecnie 80-proc. pakiet WP) wykupiła od nich akcje WP za 221,5 mln zł.

— Ugoda oznacza, że chcemy przejąć kontrolę nad portalem. Gdy transakcja zostanie zakończona, poinformujemy o naszej strategii dla Wirtualnej Polski — mówi Artur Tarnowski.

Obecnie dobiega końca postępowanie układowe WP. 2 sierpnia ma dojść do głosowania wierzycieli nad propozycjami układowymi. Autorami jednej z dwóch propozycji są akcjonariusze mniejszościowi, którzy od ponad roku zarządzają działalnością portalu.

Wygląda na to, że spór pomiędzy akcjonariuszami nie ma większego wpływu na działalność WP. Portal wypracował w II kwartale pierwszy w swojej historii zysk netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Portal wraca pod skrzydła TP