Portfele bogaczy: 220 proc. z aut, energii i kosmosu

OSZ, Bloomberg
opublikowano: 10-08-2013, 15:09

Fortuna Elona Muska powiększyła się o 570 mln USD w jeden dzień. Miliarder zarabia głownie na elektrycznych autach.

Akcje firmy Tesla Motors drożały w czwartek na giełdzie o kilkanaście procent, po tym jak producent drogich elektrycznych aut poinformował, że w ostatnim kwartale sprzedał więcej samochodów niż prognozował, a także zamierza atakować rynki w Europie i Azji.  

Zobacz więcej

Elon Musk FOT. Bloomberg

Na czwartkowej zwyżce sporo zarobił Elon Musk, który jest współzałożycielem i prezesem Tesla Motors. Majątek miliardera powiększył się w tym dniu o 570 mln USD, a w piątek zmniejszył się niewiel, bo kurs spółki spadł ledwie 0,3 proc. Fortuna Muska szacowana jest przez Bloomberg Billionaires Index na 7,7 mld USD i zwiększyła się w tym roku już o 220 proc.  

Elon Musk znany jest z ekscentrycznych pomysłów na biznes. Oprócz firmy Tesla, której jest głównym udziałowcem, jest także założycielem koncernu SpaceX, który zajmuje się projektowaniem rakiet do statków kosmicznych. Innym głośnym biznesem miliardera jest działająca na rynku energii słonecznej spółka SolarCity. W lipcu informowaliśmy z kolei o kolejnym oryginalnym projekcie. Chodzi o tubę, która ma być alternatywą dla tradycyjnych środków transportu. 

Miliarder z Kalifornii dorobił się jednak dużo wcześniej. W 1995 r. założył platformę Zip2, którą sprzedał kilka lat później za 300 mln USD. Był także wśród założycieli systemu PayPal. W 2002 r. kupił go gigant handlu internetowego EBay. Musk zawsze robił interesy w obrębie swoich pasji, którymi są internet, zielona energia i kosmos.  

W czołówce Bloomberg Billionaires Index w tym tygodniu bez zmian. Na czele nadal założyciel Microsoftu Bill Gates, dalej potentat telekomunikacyjny Carlos Slim i słynny inwestor Warren Buffett. Ten ostatni miał jednak kiepską końcówkę tygodnia, bo stracił w piątek prawie 500 mln USD.  

10 najbogatszych ludzi świata (źródło: Bloomberg)

Ciekawe informacje płyną ze Starego Kontynentu. Silvio Berlusconi, były włoski premier, który został ostatnio skazany za oszustwa podatkowe, nie musi martwić się o swoją fortunę. Bogactwo kontrowersyjnego 76-letniego polityka i przedsiębiorcy zwiększyło się w tym roku o 26 proc. i sięga 7,6 mld USD.  

Dobrze radzą sobie także inni miliarderzy z Włoch - Leonardo Del Vecchio, założyciel koncernu Luxottica produkującego m.in. okulary marki Ray-Ban, powiększył swoją fortunę o 30 proc. i jest ona szacowana już na około 19 mld USD. Najbogatszym człowiekiem we Włoszech jest jednak Michele Ferrero, właściciel koncernu Ferrero produkującego m.in. krem do kanapek Nutella. Czekoladowy potentat zyskał w tym roku 2,7 mld USD i ma majątek rzędu 24 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OSZ, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Portfele bogaczy: 220 proc. z aut, energii i kosmosu