Czytasz dzięki

Portfele są pełne akcji banków

KZ, BLOOMBERG
opublikowano: 11-02-2013, 00:00

Analitycy Credit Suisse sceptycznie oceniają szanse na zarobek na akcjach banków w tym roku.

W styczniu skarb państwa sprzedał 12,2-procentowy pakiet akcji PKO BP za 5,24 mld zł, a — co było dużo większą niespodzianką — UniCredit pozbył się 9,1 proc. udziałów w Pekao, zgarniając 3,73 mld zł.

— Te transakcje prawdopodobnie w znacznym stopniu wydrenowały portfele dużych graczy z kapitału, który zamierzali oni alokować w polski sektorbankowy w 2013 r. — uważa Marta Jeżewska-Wasilewska z Credit Suisse.

Do początku listopada zeszłego roku indeks WIG-Banki zachowywał się podobnie jak WIG — od tego czasu jest jednak wyraźnie słabszy od średniej rynkowej. Na branżowy subindeksw sumie ponad 70 proc. wpływu mają PKO BP i Pekao. Trzeci najbardziej znaczący z banków — BRE Bank — ma ledwie 6,5-procentową wagę. Z siedmiu giełdowych przedstawicieli sektora, monitorowanych przez Credit Suisse (CS), za atrakcyjny inwestycyjnie uznawanejest tylko PKO BP. Dla czterech banków — ING BSK, Pekao, Getin Noble i Handlowego — rekomendacja jest neutralna, dla Millennium i BRE brzmi „poniżej rynku”. Zdaniem analityków CS, prawdopodobna sprzedaż kolejnych dużych pakietów akcji, głównie ze strony skarbu państwa, może ciążyć na zachowaniu rynku w najbliższych miesiącach. Specjaliści przypominają, że zgodnie z planem prywatyzacji w tym roku resort skarbu chce jeszcze zdobyć 6 mld zł gotówki. CS przewiduje, że większość tej kwoty pochodzić będzie z ofert publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, BLOOMBERG

Polecane