Portugalski BCP może sprzedać akcje BIG BG i opuścić PZU

Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz, Małgorzata Birnbaum
30-07-2002, 00:00

W ramach restrukturyzacji operacji zagranicznych na rynkach wschodzących portugalski Banco Comercial Portugues przymierza się do sprzedaży akcji BIG BG. Może to też stanowić wstęp do wycofania się Portugalczyków i holdingu Eureko z PZU. BCP zaprzecza.

Według nieoficjalnych informacji, portugalski BCP zlecił bankowi inwestycyjnemu Credit Suisse First Boston pomoc przy rewizji swojego zaangażowania na rynkach wschodzących. W grę wchodzi ograniczenie obecności m.in. w Polsce. Na rynku ubezpieczeniowym BCP jest współtwórcą — wraz z holenderską firmą ubezpieczeniową Achmea — aliansu Eureko, poprzez który prowadzi ubezpieczeniowe inwestycje zagraniczne.

W Polsce Portugalczycy bezpośrednio kontrolują ponad 46 proc. akcji banku BIG BG, a kolejne prawie 20 proc. akcji banku należy do Eureko. Z kolei BIG BG wraz z Eureko posiadają 30 proc. akcji PZU.

— Restrukturyzacja oznacza w praktyce, że Portugalczycy będą dążyć do wycofania się z BIG BG i z PZU. Zaangażowanie w polski bank nie przyniosło BCP oczekiwanych efektów. Natomiast PZU to niezbyt wygodna pozycja w portfelu. Gdyby Eureko chciało teraz dokupić akcje ubezpieczyciela, musiałoby wziąć bardzo wysoki kredyt. Z tego powodu portugalski bank byłby zmuszony do tworzenia wysokich rezerw. Już teraz musi rezerwować pierwszą transakcję Eureko — uważa nasz rozmówca.

Jego zdaniem, BCP rozważa ponoć wyjście z Eureko, a jeżeli to nie wyjdzie chce skłonić holding do sprzedaży akcji PZU i zwrotu środków.

— Eureko i Portugalczycy zaangażowali w PZU około 600 mln EUR (2,4 mld zł). Będą zadowoleni, jeżeli odzyskają z tego 450 mln EUR (1,8 mld zł) — twierdzi anonimowo jeden z londyńskich analityków.

Jeszcze w 2001 r. bank zwiększył udziały w BIG BG, Eureko i greckim NovaBank. W styczniu tego roku zarząd Banco Comercial Portugues skurczył się z 13 do 9 członków. Analitycy twierdzili, że oznacza to początek umacniania pozycji i koniec z akwizycjami. Miało o tym świadczyć zwłaszcza odejście z zarządu BCP Joao Talone, byłego dyrektora zarządzającego Eureko. To on nadzorował kupno brytyjskiej grupy funduszy inwestycyjnych Foreign & Colonial, udziałów PZU oraz akwizycję greckiego ubezpieczyciela Interamerican. Potwierdzeniem zmiany strategii BCP mogło być wycofanie się z rynku słowackiego oraz sprzedaż udziałów w meksykańskiej Grupo Financiero Bital.

Jorge Manuel Jardim Goncalves, twórca i prezes BCP, twierdził jednak, że bank nie zmienia strategii i koncentruje się na zarządzaniu spółkami za granicą.

Paulo Fidalgo, rzecznik BCP, zaprzecza, że bank podjął kroki w celu wyjścia z inwestycji w PZU.

— BCP jest zdecydowany na kontynuowanie inwestycji w bankowość i ubezpieczenia na swoich rynkach strategicznych, czyli w Portugalii, Polsce i Grecji oraz w pozostałych państwach, gdzie bank jest obecny. Informacje o planach sprzedaży BIG BG lub wyjściu z Eureko są nieprawdziwe — twierdzi Paulo Fidalgo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz, Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Portugalski BCP może sprzedać akcje BIG BG i opuścić PZU