Porządki na NewConnect

Jacek Iskra
opublikowano: 22-05-2012, 00:00

GPW ostro zabrała się do ucywilizowania alternatywnego rynku. Zmiany będą obowiązywać od 1 lipca

Już w lutym w rozmowie z portalem pulsinwestora.pl Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), zapowiadał „czyszczenie” parkietu. Nowe porządki miały przede wszystkim dotyczyć małych spółek i doradców z NewConnect (NC). Przyszedł czas na konkrety.

Poprawić wizerunek

Przez inwestorów mała giełda określana jest często mianem „śmietnika”. Na tak pejoratywne określenie NC zasłużyła sobie licznymi przypadkami oszukiwania inwestorów przez notowane spółki, składania przez emitentów obietnic bez pokrycia, niską płynnością obrotu, spekulacyjnymi rajdami kursów oraz niską — przeważnie liczoną w groszach — wyceną akcji notowanych spółek.

Nie najlepszy wizerunek ma się poprawić dzięki przedstawionym wczoraj reformom NC.

— Chcemy poprawić cztery rzeczy. Po pierwsze, żeby emitentom na NC trudniej było być nieroztropnym i lekkomyślnym. Po drugie, chcemy, by w większym stopniu dzielili się oni z inwestorami informacjami na temat biznesu. Po trzecie, chcemy, by nie opłacało się być nieuczciwym i nierzetelnym. Wreszcie — chcemy, by inwestorzy mogli się łatwiej po rynku poruszać i by był on bardziej przejrzysty — uzasadnia konieczność zmian Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Liczący sobie już prawie 5 lat NewConnect, nazywany też małym rynkiem, wcale taki mały już nie jest.

W notowaniach jest 377 spółek o łącznej kapitalizacji 8,78 mld zł. W zdecydowanej większości to małe podmioty, ale nie bardzo małe — średnia kapitalizacja firmy z NC to 23 mln zł. Od początku roku obroty akcjami przekroczyły 612 mln zł, wobec blisko 2 mld zł w całym 2011 r. Mniej zawiera się transakcji — średnio na jednej sesji jest ich 3,8 tys., o ponad 10 proc. mniej niż przed rokiem.

Bez gruszek na wierzbie

Na czym w praktyce mają polegać nowe regulacje na NewConnect?

— Zmiany w regulaminie alternatywnego systemu obrotu (ASO) kładą nacisk na obowiązki informacyjne spółek oraz w ostateczności na karanie tych, którzy z takiego obowiązku się nie wywiązują. Chcemy też, by większą odpowiedzialność wzięli na siebie autoryzowani doradcy spółek na NewConnect — mówi Marek Wodnicki, dyrektor biura prawnego GPW.

Jego zdaniem, często jest tak, że doradcy biorą pieniądze od spółek, a w niewielkim stopniu angażują się w ich działalność. Spółki będą zobowiązane przedstawiać bardziej szczegółowe informacje na swój temat oraz planowanej i podejmowanej działalności. Mają one obejmować informacje o subskrypcji lub sprzedaży akcji, powiązań osobowych, majątkowych i organizacyjnych emitenta czy nawet informacje o planowanej dywidendzie. Emitent ma też przedstawiać harmonogram podjęcia działalności operacyjnej czy zmiany zakresu działalności.

— Nie może być tak, że emitent w debiucie obiecuje inwestorom gruszki na wierzbie, zbiera pieniądze i latami nic nie robi — podkreśla Marek Wodnicki.

Jeżeli emitent tego nie zrobi sam z siebie, może do tego zostać zmuszony. Zgodnie z przedstawionymi wczoraj przez GPW zmianami, regulator może wymóc na emitencie konieczność sporządzenia przez firmę zewnętrzną (niepowiązaną ze spółką) specjalnego raportu o jego finansach, bieżącej kondycji, perspektywach oraz możliwości podjęcia lub kontynuowania działalności.

Spółka będzie miała na to 45 dni. Dalej są już tylko kary administracyjne — pieniężna do 20 tys. zł oraz zawieszenie lub wykluczenie akcji spółki z obrotu na NC. Analogiczne kary mogą dotknąć też doradców spółek.

— Na dniach planujemy podjąć uchwałę dotyczącą zmian w regulaminie ASO i myślę, że nowe regulacje zaczną obowiązywać od lipca — powiedziała Beata Jarosz, członek zarządu GPW.

To tylko początek?

A jak rynek ocenia propozycje zmian? Proszący o anonimowość przedstawiciel jednego z doradców na NewConnect spodziewa się, że dzięki temu rynek odzyska zaufanie inwestorów i będzie w stanie spełniać właściwie swoją podstawową funkcję jako platformy, na której spotykają się małe i średnie przedsiębiorstwa oraz inwestorzy zainteresowani takimi podmiotami.

— Myślę również, że to może być początek szerszej dyskusji o zmianach na rynku z udziałem GPW, inwestorów, emitentów i autoryzowanych doradców. Mam wrażenie, że warto dokonać jeszcze innych, niż dzisiaj zaprezentowane, zmian w funkcjonowaniu NewConnect — mówi doradca.

Chodzi m.in. o rolę animatorów, którzy mają dbać o płynność akcji na NC.

Nowości na NewConnect

1 Specjalne raporty z analizą sytuacji firmy sporządzane na polecenie GPW.

2 Kary finansowe dla emitentów i autoryzowanych doradców za naruszenia obowiązków informacyjnych.

3 Dwa segmenty: NC HLR (High Liquidity Risk) i NC SHLR (Super High Liquidity Risk).

4 Zwiększone obowiązki informacyjne dla już notowanych spółek i tych, które wchodzą do obrotu.

OKIEM EKSPERTA

Zmiany były konieczne

ADAM OSIŃSKI

prezes EBC Solicitors, autoryzowanego doradcy na NewConnect

Zmiany postrzegam jako próbę uporządkowania NewConnect. Nie mam wątpliwości, że zmiany są konieczne. Dynamiczny rozwój rynku — jego niewątpliwy sukces — sprawił jednak, że znalazły się na nim także spółki, które nie rozumieją we właściwy sposób obowiązków, jakie spoczywają na nich jako na spółkach publicznych i spółkach obracających pieniędzmi powierzonymi przez inwestorów. Niestety spółkom zbyt łatwo przychodzi składanie obietnic, których nie spełniają. Wiele spółek ma też problem z prowadzeniem właściwej polityki informacyjnej. Zdarzyły się niestety również przypadki oszukiwania inwestorów. Nic więc dziwnego, że wielu graczy straciło zainteresowanie rynkiem.

W ostatnim czasie trudniej jest nowym spółkom pozyskać finansowanie w drodze emisji akcji przed debiutem na NewConnect. Nie jest to tylko kwestia pogarszającej się koniunktury, ale również spadku zainteresowania i zaufania ze strony inwestorów. Stąd konieczność zmian, które w mojej ocenie pozwolą uporządkować wiele kwestii rodzących w ostatnim okresie problemy czy wątpliwości. Propozycje przedstawione przez GPW oceniam pozytywnie, choć oczywiście z pełną ich oceną należały się wstrzymać do czasu zaprezentowania ostatecznej wersji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu