Porządkowanie długu pomaga

opublikowano: 21-07-2014, 00:00

Gorenje - spółka tygodnia

Po krótkotrwałym tąpnięciu na początku czerwca 2014 r. kurs Gorenje ponownie pnie się do góry. W ostatnim tygodniu walory słoweńskiego producenta AGD urosły ponad 20 proc.

Impulsem do zwyżki były informacje dotyczące refinansowania zadłużenia. Najpierw spółka pozyskała od konsorcjum banków 55 mln EUR, a potem od rosyjskiego VTB Banku 72 mln EUR kredytów długoterminowych. Porozumiała się też z dwoma instytucjami w sprawie konwersji zadłużenia na akcje, co z jednej strony obniży dług spółki, ale z drugiej rozwadnia akcjonariat o około 10 proc.

— Pytanie, ile płacili za dług? Być może, z punktu widzenia akcjonariuszy, koszty finansowe były wyższe niż koszt rozwodnienia. Na koniec pierwszego kwartału 2014 r. relacja długu netto do EBITDA wynosiła 4,5, a to jest poziom wysoki — zaznacza Michał Krajczewski, analityk biura maklerskiego BGŻ. W tym roku Gorenje planuje zmniejszyć ten wskaźnik do 3,6. Na koniec 2015 r. chce go sprowadzić do 3,0.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Porządkowanie długu pomaga