Poseł pyta o VAT od dotacji unijnych

22-08-2012, 00:00

Sprawa jest niejasna, więc Łukasz Gibała oczekuje na odpowiedź ministra finansów.

„Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że od 1 stycznia 2013 r. podatek od towarów i usług (VAT) będzie naliczany od dotacji otrzymywanych z Unii Europejskiej” — alarmuje poseł Łukasz Gibała i domaga się od ministra finansów jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie.

Poseł wystosował interpelację, w której zwraca się o deklarację, że dotacje unijne nie zostaną objęte tym podatkiem. Wątpliwości rodzą wyjaśnienia resortu zawarte w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o VAT związane z pozornie niewielką zmianą definicji podstawy opodatkowania VAT.

Niepokojące uzasadnienie

Łukasz Gibała zwraca uwagę, że treść przepisu określającego zakres podstawy opodatkowania zmienia się jedynie nieznacznie i może się wydawać, że to nie powinno mieć wpływu na zmianę sposobu rozliczania dotacji unijnych.

Jednak w oficjalnym uzasadnieniu projektu wprost stwierdza się, że zmiana definicji podstawy opodatkowania ma na celu opodatkowanie części dotacji otrzymywanych z Unii Europejskiej, gdyż jak podkreślono, nowe regulacje będą miały znaczenie „w przypadku projektów realizowanych ze środków pochodzących z programów pomocowych UE”.

W ocenie posła, w czasach gdy istnieje duże ryzyko ograniczenia pomocy finansowej UE dla Polski, trudno racjonalnie wytłumaczyć wprowadzanie dodatkowych obciążeń dla podmiotów realizujących programy unijne.

Łukasz Gibała podkreśla ich znaczenie, wyliczając, że Polsce przyznano 71734 dotacje na realizację projektów o łącznej wartości ponad 355 mld zł. Pieniądze te przeznaczane były na finansowanie szczegółowych projektów związanych m.in. z rozwojem infrastruktury, innowacyjnością gospodarki, współpracą transgraniczną oraz rozwojem kapitału ludzkiego. Poseł zwraca uwagę, że państwo powinno wspierać podmioty, które mogą mieć problem ze znalezieniem wkładu własnego na realizację projektów pomocowych UE.

Wątpliwości doradców

Na wątpliwości co do opodatkowania VAT dotacji unijnych zwracali już uwagę doradcy podatkowi. Andrzej Bernatek, partner w dziale podatków firmy doradczej KPMG, w wypowiedzi dla Agencji Informacyjnej Newseria stwierdził, że brzmienie zmienionych regulacji w sposób pełniejszy dostosuje je do przepisów unijnych i sam projekt noweli ustawy o VAT nie wskazuje raczej podstaw do zmiany obecnych zasad ustalania podstawy opodatkowania w związku z otrzymaniem dopłat, subwencji, dotacji, w tym również o charakterze ogólnym. Doradców niepokoi jednak wspomniane uzasadnienie do projektowanej nowelizacji, z którego może wynikać chęć istotnego rozszerzenia zakresu opodatkowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Poseł pyta o VAT od dotacji unijnych