Posłowie poznają przyszłość Azotów

opublikowano: 17-02-2019, 22:00

Sam premier opowie w Sejmie o planach nawozowej grupy, w której ostatnio dzieje się źle.

W środę parlamentarzyści będą mogli zapoznać się z perspektywami rozwoju, w tym polityką inwestycyjną i handlową, oraz stanem realizacji celów biznesowych chemicznej spółki „w kontekście obecnych warunków panujących na rynku nawozów sztucznych”. Temat nie jest przypadkowy, powszechnie wiadomo, że sytuacja na tym rynku jest kiepska. Dochody rolników są niskie, kupują więc mniej nawozów, a właśnie ten produkt odpowiada za prawie połowę przychodów Grupy Azoty. Efektem są słabe wyniki spółki: w okresie styczeń — wrzesień 2018 r. jej zysk netto wyniósł tylko 18 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był ponad 20-krotnie wyższy. Od początku zeszłego roku akcje Grupy Azoty na warszawskiej giełdzie leciały na łeb, na szyję. W październiku kurs spadł poniżej 23 zł. Od tamtego czasu papiery pną się w górę, ale obecny poziom (w piątek na zamknięciubyło to 44,82 zł) wciąż jest daleki od rekordów z 2015 r., kiedy akcjami handlowano po cenie przewyższającej 100 zł.

Największej polskiej firmie chemicznej mocno doskwiera konkurencja produktów importowanych ze Wschodu — głównie z Rosji i Białorusi, ale także z Gruzji. Co gorsza, krajowy rywal — należący do również państwowego Orlenu, włocławski Anwil — nic sobie nie robiąc z apeli zarządu Grupy Azoty, przystępuje właśnie do rozbudowymocy wytwórczych, co dodatkowo zwiększy rynkową konkurencję. Również sytuacja wewnątrz spółki nie jest różowa: od dawna mocno iskrzy na linii prezes Wojciech Wardacki — związki zawodowe. Menedżer mówił niedawno o sądowych pozwach przeciwko niektórym związkowym liderom. Kilka miesięcy temu rada nadzorcza odwołała z funkcji prezesa podległych Grupie Azoty zakładów w Puławach Jacka Janiszka. Jego relacje z prezesem całej grupy nie układały się najlepiej.

To, że informację o Grupie Azoty przedstawi posłom osobiście premier Mateusz Morawiecki, może być sygnałem, że władze spółki cieszą się poparciem rządu.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy