Pośrednik pomaga Alchemii

GRA
opublikowano: 23-07-2008, 00:00

Spółka z grupy Romana Karkosika robi buy-back za pomocą pośrednika. I czeka na oficjalną interpretację przepisów podatkowych.

Spółka z grupy Romana Karkosika robi buy-back za pomocą pośrednika. I czeka na oficjalną interpretację przepisów podatkowych.

O tym, że rynek kapitałowy skarży się na niejasne przepisy podatkowe regulujące skup akcji własnych w celu umorzenia, „PB” pisał już w ubiegły piątek. Przedwczoraj okazało się, że sprawa dotyczy również hutniczej Alchemii, kontrolowanej przez Romana Karkosika. Taki wniosek płynie z jej poniedziałkowego komunikatu giełdowego.

Alchemia podała, że podmiot zależny od jednego z członków rady nadzorczej regularnie kupuje akcje na sesji, a następnie odsprzedaje je w transakcjach pakietowych. Kupującym jest Alchemia, która zamierza następnie umorzyć własne papiery.

— Taka konstrukcja skupu rzeczywiście wynika z kwestii podatkowych — potwierdza Piotr Michalczewski, członek zarządu Alchemii odpowiedzialny za sprawy finansowe.

Chodzi o to, że przepisy traktują dochód pochodzący ze sprzedaży akcji w celu umorzenia tak jak dywidendę. To oznacza, że spółka przeprowadzająca buy-back ma obowiązek obliczyć i odprowadzić podatek od takiej transakcji jako płatnik (mimo że podatnikiem jest sprzedający papiery). Problem w tym, że firma kupująca akcje bezpośrednio na rynku giełdowym nie jest w stanie odprowadzić takiego podatku, ponieważ sprzedającym jest anonimowy inwestor giełdowy. Spółka nie wie nawet, czy w wyniku sprzedaży akcji zaksięgował zysk. Rozwiązaniem jest zatrudnienie pośrednika, który najpierw skupi akcje z rynku na własny rachunek, a następnie odsprzeda je spółce w celu umorzenia. Wtedy spółka będzie mogła łatwo odprowadzić obowiązkowy podatek, bo zna sprzedającego. To właśnie robi Alchemia.

Firma zatrudniła pośrednika dopiero 14 lipca. Wcześniej, od 26 czerwca, samodzielnie skupowała akcje. I nie odprowadzała podatku.

— Przepisy podatkowe nie są jasne. Dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem o przedstawienie oficjalnej interpretacji. Czekamy na odpowiedź — wyjaśnia Piotr Michalczewski.

Zapewnia jednocześnie, że zatrudnienie pośrednika nie zwiększa w istotny sposób kosztów przeprowadzenia buy-backu. Alchemia przeznacza na skup maksymalnie 150 mln zł. Do dziś wydała około 6,6 mln zł, skupując 0,4 proc. wszystkich akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy