Postawili na miejsca pracy

Katarzyna Grzymała
29-08-2005, 00:00

Najwięcej środków z poddziałania 2.2.1 trafi do Volvo. Dzięki temu pracę znajdzie ponad 500 osób.

Firma Volvo Polska otrzymała dotację z funduszy unijnych. Kwota wysokości 8 348 040 zł została przyznana koncernowi przez Ministra Gospodarki i Pracy na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji, która jest instrumentem programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP) — poddziałania 2.2.1.

Nadarzyn i Wrocław

Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie dwóch inwestycji. W Nadarzynie pod Warszawą ma powstać wzorcowe wielofunkcyjne centrum ze stacją serwisową i diagnostyczną dla samochodów ciężarowych oraz zapleczem szkoleniowym. Swoją siedzibę ma tam mieć zarząd regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

— Decydując się na budowę Centrum Volvo w Nadarzynie, byliśmy przekonani o jej pozytywnym i długofalowym efekcie ekonomicznym dla firmy, regionu, kraju i Europy Środkowej i Wschodniej — mówi Tom Jorning, prezes firmy.

Także we Wrocławiu zostanie zrealizowana inwestycja o europejskim zasięgu. W planach jest znaczne rozwinięcie Centrum Finansowego oraz Informatycznego — będą one świadczyć usługi dla innych spółek Volvo w Europie, a Centrum Informatyczne dodatkowo będzie oferować swoje usługi klientom zewnętrznym.

— Cieszymy się, że nasza działalność w Polsce jest pozytywnie odbierana przez polski rząd i władze Wrocławia. Dowodem są podpisane kontrakty — podkreśla Tom Jorning.

Droga po wsparcie

Firma, która zainwestowała w Polsce już ponad 85 mln USD, po raz pierwszy wystąpiła o dofinansowanie z funduszy unijnych.

— Sprostanie wymaganiom nie było łatwe. Nie mieliśmy doświadczenia w ubieganiu się o wsparcie, a każde odstępstwo od reguł grozi odrzuceniem — skorzystaliśmy więc z usług doradczych — mówi Renata Stefańska z Volvo.

Firma konkurowała w kategorii „Nowa inwestycja”, w wyniku której stworzonych zostanie minimum 20 nowych miejsc pracy na co najmniej 5 lat. Sukces Volvo jest tym większy, że średnia skuteczność wniosków wynosiła 3 proc.

— W centrum nadarzyńskim przewidujemy zatrudnienie 65 nowych pracowników na różnych stanowiskach, a w wyniku rozwoju centrów wrocławskich w ciągu najbliższych paru lat zatrudnienie ma znaleźć prawie 500 osób — głównie ekonomistów i informatyków — wylicza Renata Stefańska.

Volvo nie chciało nam jednak podać dat realizacji dofinansowanych projektów ani też ujawnić proporcji podziału dotacji na część inwestycyjną i związaną z tworzeniem nowych miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Grzymała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Postawili na miejsca pracy