Postęp w rozmowach USA-Kuba

PAP
opublikowano: 28-02-2015, 11:56

Druga runda negocjacji w sprawie normalizacji po ponad 50 latach stosunków USA-Kuba przyniosła znaczny postęp - poinformowali w piątek w Waszyngtonie po zakończeniu spotkania przedstawiciele obu stron.

Asystent sekretarza stanu USA ds. Zachodniej Półkuli Roberta Jacobson powiedziała, że prawdopodobnie do kwietnia zostaną otwarte ambasady - USA w Hawanie i Kuby w Waszyngtonie.

"Udało nam się osiągnąć znaczny postęp w negocjacjach, choć jeszcze pozostały poważne różnice" - stwierdziła Jacobson.

"To było dobre spotkanie. Zrobiliśmy spory postęp" - oświadczyła szefowa departamentu ds. USA w kubańskim MSZ Josefina Vidal.

Administracja prezydenta Baracka Obamy liczy na to, że uda się otworzyć ambasady w Hawanie i Waszyngtonie przed rozpoczęciem kwietniowego szczytu przywódców Ameryki Północnej i Łacińskiej, w którym udział wezmą Obama i prezydent Kuby Raul Castro.

Rozmowy dyplomatyczne rozpoczęły się 21 stycznia w Hawanie; pierwsza tura negocjacji poświęcona była przeglądowi przepisów regulujących imigrację.

Jak komentowała wówczas agencja AP, poważnym utrudnieniem w tych negocjacjach jest nastawienie kubańskiego rządu, który wprawdzie bardzo potrzebuje amerykańskich pieniędzy, by ratować gospodarkę, ale obawia się, że dalekosiężnym celem prezydenta Obamy jest odsunięcie od władzy Raula Castro i skłonienie Hawany do wdrożenia demokratycznych reform.

Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA 17 grudnia i zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie.

W ramach pierwszych przyjaznych gestów władze kubańskie uwolniły 53 więźniów politycznych; ich uwolnienie USA postawiły jako jeden z warunków odwilży w relacjach z Hawaną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu