POTENTACI RYNKU NA CZELE RANKINGU

Brzeziński Tomasz, Nowak Igor
18-10-1999, 00:00

POTENTACI RYNKU NA CZELE RANKINGU

W minionym roku efektywność zarządzania była wyjątkowo wysoka

W rankingu towarzystw ubezpieczeniowych oferujących indywidualne ubezpieczenia na życie pierwsze dwa miejsca zajmują potentaci rynku: Nationale-Nederlanden oraz Commercial Union. Na podium zmieściło się także Alte Leipziger Hestia. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze Amplico Life i PZU.

Polisy na życie z funduszem inwestycyjnym przebojem zdobywają rynek. Tylko w I półroczu sprzedaż tych ubezpieczeń wzrosła o ponad 4 proc., podczas gdy inne polisy zmniejszają udział w rynku, a w najlepszym przypadku utrzymują go na stałym poziomie. Pracownicze Programy Emerytalne jeszcze nie działają , dlatego Polacy, którzy zarabiają na odpowiednim poziomie starają się we własnym zakresie zabezpieczyć sobie przyszłość.

Cztery kategorie

Wysokość świadczenia jakie otrzymamy po okresie oszczędzania zależy głównie od efektywności z jaką towarzystwa będą lokowały nasze pieniądze. Trudno jest ocenić jej jakość w krótkim okresie.

W minionym roku efektywność w zarządzaniu składkami była w przypadku wielu towarzystw oszałamiająco wysoka. Nationale-Nederlanden wypracowało ponad 40-proc. stopę zwrotu w funduszu obligacji. Eksperci twierdzą, że w tym roku i w latach następnych tak wysokie wyniki nie będą możliwe. Chyba, że nastąpi ożywienie giełdy. Wtedy jednak stopa zastąpienia na poziomie 40 proc. będzie możliwa tylko dla funduszy agresywnych.

Nasz ranking oparliśmy na czterech głównych kategoriach: fundamentach, czyli podstawach i doświadczeniach, na jakich zbudowane są towarzystwa oferujące polisy z funduszem inwestycyjnym, kosztach i zyskach, opartych na opłatach pobieranych przez ubezpieczycieli, zarządzaniu aktywami i obsłudze.

Siedmiu w rankingu

Spośród 21 towarzystw ubezpieczeniowych, które mają licencję Ministerstwa Finansów na sprzedaż indywidualnych polis na życie z funduszem inwestycyjnym, tylko 11 firm oferuje taki produkt. Część spółek przygotowuje się do wprowadzenia takiej polisy. Na naszą ankietę odpowiedziało dziesięć towarzystw. Przy czym Warta Vita przysłała niepełną ankietę, przedstawiciel Compensy Życie tłumaczył się, że nie ma czasu, a z kolei Cigna Życie przechodzi wewnętrzną restrukturyzację. Tak więc w naszym rankingu znalazło się ostatecznie siedem firm.

Zwycięzcą okazało się TUnŻ Nationale-Nederlanden, które otrzymało 88 punktów na 100 możliwych. W kategoriach: zarządzanie, fundamenty i obsługa spółka zajęła pierwsze miejsce. Swoją pozycję w rankingu Nat-Ned zawdzięcza przejrzystej strukturze lokat we wszystkich funduszach, szerokiej palecie produktów i wysokiej rentowności funduszy. Bardzo dobra obsługa klientów również przyczyniła się do wysokiej oceny towarzystwa.

Drugie miejsce, z wynikiem o 6,5 punktu gorszym od lidera, przypadło Commercial Union na Życie. Towarzystwo to wystartowało we wrześniu 1991 roku na rynku polskim jako drugie z ofertą ubezpieczeń życiowych i zdobyło ok. 19 proc. rynku. Zróżnicowanie proponowanych funduszy dobrze wpływa na ofertę. Mocne fundamenty oraz profesjonalny serwis dały w sumie ubezpieczycielowi tak dobrą lokatę.

Trzecie miejsce Alte Leipziger Hestia zawdzięcza niskim kosztom obsługi oraz współpracy z TFI Skarbiec.

Tomasz Brzeziński, Igor Nowak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Brzeziński Tomasz, Nowak Igor

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / POTENTACI RYNKU NA CZELE RANKINGU