Potrzebna redukcja stawki nie tylko CIT, ale też PIT

opublikowano: 16-04-2018, 22:00

Na planie obniżenia podatku dochodowego skorzysta jedynie wąska grupa przedsiębiorców — zwraca uwagę Konfederacja Lewiatan.

Podatek dochodowy powinien być niższy dla wszystkich małych i średnich firm — oceniła Konfederacja Lewiatan w reakcji na zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego obniżenia CIT dla małych podatników z 15 proc. do 9 proc.

Według Lewiatana ocena redukcji stawki CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, nie jest jednoznaczna. Przedsiębiorców cieszy każda obniżka, ale biorąc pod uwagę, że firmy o przychodach, które mogą kwalifikować je jako małych podatników, są w większości prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, efekt proponowanej zmiany będzie znikomy.

Jak podaje Lewiatan, CIT w wysokości 9 proc. znajdzie zastosowanie w odniesieniu do bardzo wąskiej grupy, czyli 7-8 proc. przedsiębiorców. Oni rzeczywiście na tym skorzystają, będą mieli więcej pieniędzy na wzmocnienie działalności. Jednak wysoki skok obciążeń podatkowych, który będzie towarzyszył przejściu firmy od małej do dużej (czyli do podstawowej stawki podatku 19 proc.), paradoksalnie może powstrzymywać podatników przed inwestowaniem i rozwojem.

Lewiatan zwraca uwagę, że aby z obniżonej stopy podatkowej mogli skorzystać najdrobniejsiprzedsiębiorcy, należałoby objąć nią także tych, którzy podlegają podatkowi od osób fizycznych (PIT), bo niższa stawka podatku raczej nie przyniesienie efektu w postaci stymulowania podatników do przekształcania działalności indywidualnej w spółkę, czyli osobę prawną objętą CIT.

W ocenie Konfederacji można się obawiać, że jednak zostanie przyjęte rozwiązanie tylko fragmentaryczne, dające się szybko wdrożyć, ale dotyczące wąskiej grupy podmiotów.

— Nowe propozycje premiera Morawieckiego adresowane do małych firm raczej nie wpłyną na ożywienie inwestycji przedsiębiorstw prywatnych, ale mogą zwiększyć niepewność prawno-fiskalną — prognozuje Henryka Bochniarz, prezydent Lewiatana.© Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Potrzebna redukcja stawki nie tylko CIT, ale też PIT