Potwierdzono zmowę producentów cementu

ISBNews
opublikowano: 13-12-2013, 14:48

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) potwierdził decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i  Konsumentów (UOKiK), uznającą, że 7 spółek z branży cementowej uczestniczyło w kartelu, który przez co najmniej 11 lat ustalał ceny i dzielił rynek w Polsce. Sąd obniżył jednak łączny wymiar kary - do 339 mln zł z ponad 411 mln zł, nałożonych w 2009 r. przez UOKiK.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"Wyrok sądu dotyczy decyzji Prezes UOKiK z 2009 r. Postępowanie Urzędu wykazało wówczas, że największe cementownie w Polsce, co najmniej od 1998 roku dzieliły rynek ustalając dopuszczalne udziały uczestników porozumienia oraz ceny minimalne cementu, wysokość podwyżek, terminy i kolejność ich wprowadzania" -  czytamy w komunikacie.

Zdaniem Urzędu, działania przedsiębiorców biorących udział w zmowie mogły mieć negatywne skutki dla licznych podmiotów, dla których cement jest półproduktem. W szczególności dotyczyło to budownictwa, a w konsekwencji było także odczuwalne dla konsumentów. Uczestnicy rozbitego przez UOKiK kartelu posiadali blisko 100% udziałów w rynku produkcji i sprzedaży cementu szarego w Polsce, a ich nielegalne, wieloletnie działania przyczyniły się do zniekształcenia konkurencji, podano również.

W trakcie postępowania prowadzonego przez UOKiK dwóch kartelistów zdecydowało się na współpracę z Urzędem w ramach programu łagodzenia kar tzw. leniency. Złożone przez nich wyjaśnienia potwierdziły zgromadzone przez Urząd dokumenty oraz w istotny sposób przyczyniły się do wyjaśnienia sprawy. Dlatego prezes UOKiK odstąpiła od ukarania Lafarge Cement oraz obniżyła karę pieniężną wobec Górażdże Cement – na spółkę nałożono sankcję w wysokości 5% przychodu.

"Na pozostałych pięciu uczestników kartelu - Grupę Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra nałożono maksymalny wymiar kary przewidziany przez prawo - 10% rocznego przychodu uzyskanego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Są to najwyższe kary finansowe nałożone w historii Urzędu" - podano w komunikacie.

" Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko prezes UOKiK potwierdzając zawarcie niedozwolonego porozumienia. W ustnym uzasadnieniu sąd uznał, że sprawa była skomplikowana i wymagała dużych nakładów pracy. Zmianie uległy kary finansowe  na producentów cementu, które zostały obniżone do kwoty 339 mln zł" - czytamy dalej.

Wyrok nie jest prawomocny, przedsiębiorcom przysługuje apelacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu