Powalczmy wspólnie

Partnerem publikacji jest KUKE
opublikowano: 13-12-2022, 09:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Komentarz Janusza Władycza - prezesa KUKE, partnera konkursu “Polska firma - międzynarodowa firma”.

Janusz Władyczak, prezes KUKE
Janusz Władyczak, prezes KUKE

W konkursie jak co roku reprezentowany był praktycznie cały przekrój eksportowego segmentu naszej gospodarki: przemysłu, handlu, usług, budownictwa i rolnictwa. Z inwestycjami poza granicami Polski ciągle jesteśmy obecni w skromnym wymiarze, choć najnowsze dane banku centralnego skłaniają do optymizmu. W roku pandemicznej „odwilży” (2021) wartość ulokowanych przez nasze firmy w innych krajach inwestycji wyniosła 7 mld zł, będąc drugą najwyższą w ostatnich pięciu latach. A co najważniejsze, były to reinwestycje zysków, co oznacza, że podjęte wcześniej przedsięwzięcia są efektywne i właściciel widzi sens ich wzmacniania.

Nadchodzący rok przyniesie na wielu ważnych dla Polski rynkach recesję albo co najmniej silne spowolnienie. To wpływa negatywnie na wyceny przedsiębiorstw, więc jest szansą na atrakcyjne akwizycje. Oczywiście finansowanie stało się droższe, ale od czego są partnerzy z komplementarną ofertą, którzy wsparli organizację tegorocznej edycji konkursu: Santander Bank Polska, PFR TFI i KUKE. Jesteśmy gotowi wystawiać bankom gwarancje spłaty kredytów, jakich udzielą polskim firmom na stworzenie lub rozwinięcie działalności na innych rynkach bądź na przejęcia zagranicznych konkurentów.

Co do eksporterów, mam wrażenie, że w konkursie coraz liczniej reprezentowane są usługi, w tym przede wszystkim sektor TMT. Nie potrzebuje on dużego zaplecza kapitałowego, którego polskie firmy nie zdołały jeszcze zbudować od rozpoczęcia transformacji. Opiera się na wiedzy, innowacji, ludzkim talencie, a tego nam nie brakuje. I do tego relatywnie niskim kosztem może próbować zdobywać ofertą nawet odległe rynki. Warto zwrócić uwagę, że w usługach udało nam się już wejść do TOP20 największych eksporterów globu i zachowujemy tu ogromną nadwyżkę (według Światowej Organizacji Handlu 32 mld dol. w 2021 r.), podczas gdy w eksporcie dóbr jesteśmy na 22. miejscu.

Ryzyka dla działalności na rynku międzynarodowym będą miały w 2023 r. i szerszy zakres, i większą intensywność. Chodzi tu zarówno o ryzyko czysto handlowe, związane przede wszystkim z wypłacalnością kontrahentów, jak też ryzyko polityczne – wiele krajów rozwijających się przeżywa poważne kłopoty finansowe i dlatego negocjują pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego bądź rozważają restrukturyzację zadłużenia. W efekcie możliwa jest ich destabilizacja, co może się źle skończyć dla zagranicznych dostawców czy inwestorów. Tak poważne zagrożenia powstrzymają część podmiotów od aktywności na mniej pewnych rynkach, czyniąc miejsce dla innych. Warto to wykorzystać, pod jednym wszakże warunkiem – trzeba to robić roztropnie, z zastosowaniem skutecznych zabezpieczeń. Mimo że kraje skupione w OECD poddane są większemu reżimowi we wspieraniu eksportu niż np. Chiny czy Indie, to i tak pakiet instrumentów proponowanych przez KUKE pozwala do minimum ograniczyć ryzyko firmy i finansującego ją banku w działalności międzynarodowej. Powalczmy wspólnie o wejście do klubu TOP20 światowych eksporterów towarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane