Powiat dąbrowski zainwestuje 30 mln zł w budowę centrum turystycznego

PAP
15-02-2008, 15:26

30 mln zł planuje zainwestować powiat Dąbrowa Tarnowska w budowę centrum turystycznego na terenie zespołu dworsko-pałacowego w Brniu (Małopolska) - podała w piątek Katarzyna Matoga z  Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. (MARR).

Rada powiatu dąbrowskiego na piątkowym posiedzeniu zaakceptowała studium zagospodarowania zespołu dworsko -pałacowego w Brniu, które przygotowano na zlecenie MARR. Projekt przewiduje, że inwestycja będzie zrealizowana w latach 2008 - 2012.

Dyrektor Departamentu Marketingu i Współpracy Regionalnej MARR, Piotr Popik, powiedział PAP, że władze powiatu zamierzają sfinansować inwestycję z funduszy unijnych oraz środków pozyskanych w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego.

"Takie elementy zagospodarowania obiektu, jak restauracja czy część hotelowo-konferencyjna, powinny być dochodowe, dlatego zaangażowanie kapitału prywatnego także jest rozpatrywane w ramach opracowanego studium" - wyjaśnił Popik.

Dodał, że planowane centrum będzie działać w trzech obszarach - biznesowym, turystyczno-rekreacyjnym oraz jako regionalne centrum Polonii, gdyż Powiśle Dąbrowskie od wielu dziesięcioleci charakteryzuje się dużą emigracją.

Obszar objęty projektem ma powierzchnię ponad 24 ha. Nieruchomość wraz z znajdującą się tam zabudową wpisana jest do rejestru zabytków. Jej obecnym właścicielem jest powiat dąbrowski, a całym zespołem pałacowo-dworskim zarządza Zespół Szkół Rolniczych w Brniu.

Studium programowo-przestrzenne Centrum Turystycznego w Brniu przewiduje powstanie w głównym budynku zespołu - jednopiętrowym pałacu - hotelu, dwóch sal konferencyjnych, sali bankietowej, a w piwnicach klubokawiarni. Parterowy budynek oficyny pałacowej zostanie zaadaptowany na restaurację. W dawnym budynku stajni cugowej powstanie Dom Polonii z salą konferencyjną mieszczącą 120 osób.

W parku stanie muszla koncertowa, a w otoczeniu pałacu ma powstać wielofunkcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny z boiskiem, kortem tenisowym oraz placem zabaw. Plany przewidują ponadto budowę przystani dla kajaków oraz wypożyczalni sprzętu wodnego i sportowego.

Początki zespołu dworsko - pałacowego w Brniu datuje się na XV wiek. Pierwszy właściciel pochodził z rodu Breńskich herbu Półkozic. Od końca XV w. posiadłość często zmieniała właścicieli. W drugiej połowie XVII przeszła w ręce Czartoryskich herbu Pogoń, którzy urządzili park w stylu wersalskim, zaaranżowany przez wiedeńskiego projektanta ogrodów Pfaffinera. W epoce park był uznawany za jeden z najpiękniejszych w Galicji. Do 1945 r. dobra breńskie znajdowały się w rękach kolejnych prywatnych właścicieli. Po wojnie ulokowano tam szkołę. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Powiat dąbrowski zainwestuje 30 mln zł w budowę centrum turystycznego