Powolny rozwód NFZ z Kamsoftem i Asseco

opublikowano: 01-04-2019, 22:00

Podpisane niedawno ostatnie umowy funduszu z firmami mają historycznie najwyższą wartość i najdłuższy okres trwania.

Blisko 250 mln zł brutto są warte nowe, czteroletnie umowy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z Kamsoftem oraz konsorcjum Kamsoft/ Asseco na subskrypcję i konserwację systemu informatycznego wspomagania działalności. Umowa z konsorcjum ma wartość 153,5 mln zł, a umowa z Kamsoftem 141,3 mln zł. Nowe kontrakty zawierają opcję przedłużenia o kolejne dwa lata, co oznaczałoby, że ich długość może wynieść sześć lat. W tym wariancie maksymalna wartość obu kontraktów to 442 mln zł, w tym 230 mln zł za kontrakt z konsorcjum, a 211,9 mln zł — z Kamsoftem.

Do tej pory NFZ nie podpisywał kontraktów na utrzymanie systemu na tak długi okres. Poprzednie umowy, z 2016 r., zostały podpisane na trzy lata, a wcześniejsze kontrakty były dwuletnie. Najnowsze umowy mają więc rekordową wartość nominalną, ale średnioroczna też wzrosła. Kontrakty z 2016 r. są łącznie warte 167 mln zł brutto, czyli blisko 56 mln zł na rok. Średnioroczna wartość nowych zleceń to 73,7 mln zł, a więc ponad 30 proc. więcej. Kwoty te nie są jednak porównywalne. Po pierwsze, w umowie są nowe usługi, których nie było we wcześniejszych kontraktach. Po drugie, w związku z planowaną przez NFZ budową nowego systemu IT, umowy zawierają opcję wyłączania poszczególnych modułów/funkcjonalności, co będzie się wiązało z odpowiednią redukcją kosztów. Wartość nowych kontraktów to kwota maksymalna.

NFZ zdecydował się wprowadzić opcjonalne wydłużenie kontraktu o kolejne dwa lata jako zabezpieczenie, aby w przypadku problemów pod koniec współpracy uchronić się przed wygórowanymi żądaniami dostawców. NFZ prowadził negocjacje z Kamsoftem i Asseco Poland od stycznia. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Prokuratorii Generalnej. NFZ zapowiedział budowę nowego systemu, co oznacza, że dla obecnych wykonawców będzie to ostatnia umowa. Fundusz nie będzie ogłaszał jednego przetargu na cały system, tylko wiele przetargów na poszczególne moduły. Pierwsze zamówienia związane z nowym systemem mogą pojawić się jeszcze w tym roku.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy