Powrót do wzrostów

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ
27-10-2016, 20:39

Po krótkiej jednodniowej przerwie krajowe blue chipy wróciły dzisiaj do tendencji wzrostowej, co przełożyło się kolejną udaną sesję i to zarówno w relacji do nieco słabszej Europy, jak i krajowych małych i średnich spółek.

Na dniach zauważyć można ciekawą tendencję, zgodnie z którą przerwana została dobra passa mniejszych spółek, które tym samym oddały nieco pola swoim większym odpowiednikom. Te, bardzo dotkliwie przecenione w ostatnich miesiącach, łapią trochę oddechu na fali regulacyjnego uspokojenia oraz oczekiwań na możliwe lepsze wyniki. Zresztą jesteśmy w trakcie sezonu publikacji raportów przez spółki, co pozwala szybko zweryfikować swoje wynikowe prognozy.

Dzisiaj przykładowo bardzo pozytywnie swoim raportem kwartalnym zaskoczył Lotos, którego akcje zyskując niemalże 6% pozytywnie wyróżniały się spośród największych spółek. To zachowanie pomogło również we wzrostach cen akcji PKN Orlen, którym dodatkowo towarzyszył najwyższy obrót na rynku w kwocie ponad 140 mln zł. Sam indeks WIG20 sesję zakończył wzrostem o 0,9%, co wyraźnie kontrastowało z płaskim dorobkiem indeksów małych i średnich spółek. Pamiętać przy tym jednak trzeba o szerszym kontekście, gdzie tegoroczny dorobek tych ostatnich wciąż jest imponujący na tle słabych blue chipów, co jednocześnie usprawiedliwia aktualnie słabszą postawę mniejszych spółek. W tym czasie największe mogą nieco podreperować swój dotychczasowy fatalny wynik.    

Niejako w tle tych wydarzeń podane zostały kolejne dane. W USA nie po raz pierwszy pozytywnie zaskoczyła cotygodniowa ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, co stało się niejako nową regułą ze względu na utrzymujący się pozytywny wydźwięk płynący z tych danych. Gorzej na tym tle wypadły zamówienia na dobra trwałego użytku. Co prawda na pierwszy rzut oka zamówienia bez środków transportu, rosnąc o 0,2%, pokrywały się z oczekiwaniami. Tym niemniej całościowo zaobserwowano zniżkę o 0,1%, co już było zaskoczeniem negatywnym. Dodatkowo czyste zamówienia na dobra kapitałowe, które są dobrym prognostykiem dla inwestycji, spadły o 1,2%. To może podkopać nieco sentyment względem inwestycyjnych oczekiwań na początku IV kw. i tym samym wydźwięk tej publikacji uznać należy za lekko negatywny. Być może dlatego początek sesji za oceanem trudno uznać za udany i w relacji do tego na szczególną pochwałę zasługuje GPW, która mimo tej przeciwności powróciła do wzrostów obserwowanych od połowy minionego tygodnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Powrót do wzrostów