Czytasz dzięki

Powrót do zwyżek notowań kawy arabica w USA

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 11-05-2020, 11:22

Druga połowa kwietnia na rynku kawy przyniosła wyraźne przeceny – notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych zniżkowały wtedy z rejonu 120 centów za funt do okolic 104 centów za funt. Niemniej, początek maja odznacza się zupełnie innymi nastrojami inwestorów – notowania kawy arabica w USA rosną, oscylując już w rejonie 111-112 centów za funt.

Ostatnim zwyżkom cen kawy sprzyja kilka czynników. Z technicznego punktu widzenia, rejon 100 centów za funt jest uznawany przez wielu inwestorów za silną barierę dla podaży, co zresztą potwierdzało poruszanie się notowań tego surowca w ostatnich miesiącach.

Ponadto, patrząc na ten rynek od strony fundamentalnej, na nowo pojawiły się spekulacje na temat możliwych ograniczeń podaży kawy w niektórych rejonach świata ze względu na opóźnione zbiory w Ameryce Południowej. Wynikają one z niewielkiej dostępności siły roboczej w obliczu pandemii koronawirusa.

Farmerzy z Brazylii i Kolumbii, łącznie produkujących około dwie trzecie kawy gatunku arabica na świecie, będą potrzebować około 1,25 mln tymczasowych pracowników do realizacji zbiorów kawy. Oczywiście potrzebę zatrudnienia dodatkowych osób do zbiorów wyrażają również farmerzy z innych krajów produkujących ten surowiec, m.in. Ekwadoru czy Peru.

Jeśli dostępność siły roboczej będzie relatywnie mała – a wiele na to wskazuje – to zbiory kawy się opóźnią, a to negatywnie odbije się również na ich jakości. O ile zbiory kawy robusta dobiegają już końca, to zbiory kawy arabica dopiero się rozpoczynają. Kolejne tygodnie mogą być dla nich decydujące. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane