Powrót na stare tory?

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 01-03-2021, 11:39

O ile cofnięcie rentowności obligacji skarbowych w USA daje trochę oddechu inwestorom na rynku akcyjnym, a główne indeksy odrabiają ubiegłotygodniowe spadki, to jednak sam dolar nie daje za wygraną, a kurs EURUSD osuwa się poniżej 1.21.

Poprzednie dwa tygodnie na rynkach były zdominowane przez zmiany na rynku długu, ale teraz sytuacja zaczyna się stabilizować, a akcje wracają powoli do swojego naturalnego trendu w sytuacji, gdy ożywienie w gospodarce w wyniku luzowania obostrzeń się przybliża. Publikowane dziś wskaźniki koniunktury gospodarczej PMI za luty potwierdzają umacniające się momentum wzrostowe. Indeks liczony dla przemysłu wszystkich krajów strefy euro wzrósł w lutym do 57.9 pkt. z 57.7 pkt. wskazanych we wstępnym odczycie i 54.8 pkt. odnotowanych w lutym.

Z frontu walki z pandemią płyną kolejne dobre wieści. Jednodawkowa szczepionka J&J została w ekspresowym tempie zatwierdzona w USA przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Zwiększa to w znaczący sposób skalę dostaw w USA. J&J informuje, że jest gotowy dostarczyć na rynek do końca marca 20 mln szczepionek. Wyniki badań przeprowadzonych na próbie 43 tys. wskazują na jej 72% skuteczność jeśli chodzi o uniknięcie ciężkiego przebiegu choroby i 100% w przypadku zapobiegania śmierci. Preparat J&J ma być również skuteczny ma mutacje koronawirusa. Ze szczepionką wiązane są duże nadzieje, bowiem tylko jedna dawka może zdecydowanie ułatwić cały proces dystrybucji. Spekuluje się, że szczepionka J&J w Unii może być zatwierdzona do końca marca.

Wyjątkowo dobra postawa amerykańskiej waluty dziś może być właśnie efektem oczekiwań na jeszcze większe usprawnienie procesu szczepień w USA. Jak efektywny proces dystrybucji i perspektywa otwierania gospodarki jako jednej z pierwszych po pandemii może wpływać na walutę widzieliśmy już po notowaniach szterlinga. Teraz podobnej presji może być poddawana amerykańska waluta. Para EURUSD ze względu na pozytywną korelację wspólnej waluty z ryzykiem nie jest najlepszym instrumentem do gry na długo na dolarze. Kurs USDJPY wychodzi dziś na półroczne maksima i powoli dobija do 107. Na rynku surowcowym poprawa sentymentu pozytywnie odbija się na notowaniach ropy. W tym przypadku kluczowe będzie jednak czwartkowe spotkanie krajów OPEC+, a potencjalne sugestie świadczące o możliwości poluzowani limitów przemawiałyby za korektą. Uspokojenie sytuacji na rynku długu pozytywnie wpływa również na złoto, które ma szansę wrócić w okolice 1800 USD za uncję.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane