Powrót wzrostów

Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ
opublikowano: 13-03-2017, 17:49
aktualizacja: 13-03-2017, 17:50

W minionym tygodniu krajowy rynek złapał lekką zadyszkę, która po wcześniejszych silnych wzrostach była jak najbardziej zrozumiała. Dzisiaj niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wróciły bardzo dobre nastroje, mimo że w Europie początek nowego tygodnia był zdecydowanie spokojniejszy.

Pewnym uzasadniłem dla poprawy klimatu na GPW mogło być poranne lepsze zachowanie rynku metali, co wspierało spółki surowcowe. Było to pokłosiem słabszego dolara, po tym jak w piątek wyraźnie umocniła się europejska waluta. Euro swoją siłę czerpało z doniesień jakoby Europejski Bank Centralny rozważał możliwość podniesienia stóp procentowych jeszcze przed zakończeniem programu skupu aktywów. Było to sporym zaskoczeniem, gdyż nie dawniej jak w czwartek, Mario Draghi na konferencji prasowej odczytał komunikat po zakończonym posiedzenia banku, w którym wyraźnie zaznaczono, że stopy pozostaną niskie jeszcze długo po zakończeniu programu ilościowego luzowania. Kolejną kwestią była słabość krajowego sektora bankowego w minionym tygodniu, co wyraźnie kontrastowało z lepszym zachowaniem akcji europejskich banków. Branżowy indeks dla europejskich instytucji w piątek ustanowił nowy tegoroczny szczyt, co na GPW odbiło się pewnym echem dopiero dzisiaj. W konsekwencji WIG-Banki wzrósł o ponad 2% i był zauważalnym wsparciem dla parkietu. Wyraźnie drożały również spółki budowlane, które wspierały segment małych i średnich spółek. W konsekwencji wszystkie główne indeksy zakończyły sesję wzrostem komfortowo przekraczającym 1%, a WIG20 zyskał niemalże 2%. W segmencie blue chipów zauważalnie słabsza była tylko jedna spółka, PGNiG. Wynikało to z prasowych doniesień jakoby gazowy potentat wspólnie ze spółkami energetycznymi miał się zaangażować w pomoc Katowickiemu Holdingowi Węglowemu. PGNiG miałoby wyłożyć najwięcej środków, co akcjonariusze nie odebrali pozytywnie. Większość spółek jednak wyraźnie zyskiwała na wartości. W praktyce prawie 93% obrotu przypadało na akcje spółek drożejących. Sama aktywność nie była niska jak na poniedziałek i przekroczyła 1,1 mld zł.             
     

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy