Powstaje alternatywa dla NYSE i Nasdaq

opublikowano: 07-01-2019, 17:08

Kilku dużych graczy z Wall Street zgodziło się utworzyć nową tanią giełdę, która będzie konkurować z nowojorskim parkietem NYSE i Nasdaq, donosi Reuters.

Zainteresowanie stworzeniem takiej alternatywy wyrazili m.in. bank Morgan Stanley, fundusze Fidelity Investments i Citadel Securities oraz wiele innych firm z sektora finansowego.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek firmy poinformowały, że nowa giełda będzie dążyć do zwiększenia konkurencji, poprawy przejrzystości operacyjnej, obniżenia kosztów stałych i uproszczenia transakcji na akcjach w Stanach Zjednoczonych.

Giełda ma zostać nazwana Members Exchange lub MEMX i będzie finansowana i kontrolowana przez dziewięć instytucji, w tym Bank of America Merrill Lynch, Charles Schwab, E * TRADE Financial, TD Ameritrade Holdings, UBS i Virtu Financial.

Powstanie nowego parkietu jest odpowiedzią na wieloletnie skargi brokerów i handlowców w temacie zbyt wysokich opłaty pobieranych przez giełdy amerykańskie za dane o transakcjach giełdowych.

W ubiegłym roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zwróciła się do giełd papierów wartościowych o lepsze uzasadnienie i dostosowanie wysokości opłat za dane z rynku publicznego do obecnych warunków.

MEMX ma złożyć wniosek do SEC o zatwierdzenie działalności jako krajowa giełda papierów wartościowych na początku 2019 r. – napisano w oświadczeniu.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu