Powstaje symbol Krakowa

MBE
opublikowano: 2010-10-22 17:51

Rusza budowa obiektu, który ma być nowym symbolem architektonicznym Stolicy Małopolski.

Za dziesięć miesięcy przy Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie powstanie ściana szczelinowa, czyli konstrukcja ze zbrojonego betonu długa na 400 m i umieszczona 15 m pod ziemią. To będzie pierwszy element Centrum Kongresowego, które powstanie w Śródmieściu u zbiegu ulic Konopnickiej i Monte Cassino. Wczoraj podpisano umowę z firmą Warbud, która zrealizuje ten etap inwestycji.

K. Ingarden, J. Ewý Architekci (Kraków), Arata Isozaki & Associates (Tokio)
K. Ingarden, J. Ewý Architekci (Kraków), Arata Isozaki & Associates (Tokio)
None
None

Obiekt ma być miejscem organizacji kongresów i wydarzeń artystycznych.
- Jest to inwestycja o ważnym znaczeniu dla rozwoju miasta, gdyż tak dużej sali, gdzie mogłyby się odbywać wydarzenia artystyczne czy kongresy w tej chwili w Krakowie nie ma. Centrum powstanie naprzeciwko Wawelu i klasztoru na Skałce, a więc w miejscu, które zobowiązuje, dlatego m.in. zdecydowaliśmy się ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny. Chcemy, żeby stało się symbolem architektonicznym Krakowa - mówi Jan Machowski z krakowskiego magistratu.

Pierwszy etap będzie kosztował prawie 7,5 mln zł. W sumie budowa pochłonie aż 360 mln zł. Kilka miesięcy temu podpisano umowę na unijne dofinansowanie inwestycji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Z funduszy unijnych miasto dostanie w sumie 83 mln zł. Obiekt ma być gotowy w trzecim kwartale 2014 r. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 37 tys. mkw.

Równocześnie z budową centrum trwać będzie przebudowa układu drogowego w rejonie Ronda Grunwaldzkiego. Powstaną nowe ulice i kilka mniejszych parkingów naziemnych, a także plac dla wozów transmisyjnych. Wybudowany zostanie również nowy terminal dla autobusów i mikrobusów, który zastąpi starą pętlę u zbiegu ulic Monte Cassino i Konopnickiej.