Powstaje za mało biur

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 13-04-2010, 00:00

Inwestycje biurowe nie przyspieszają. Budowy rozpoczną tylko najwięksi deweloperzy z finansowym zapleczem.

Najwięcej pustostanów czeka na najemców w Łodzi

Inwestycje biurowe nie przyspieszają. Budowy rozpoczną tylko najwięksi deweloperzy z finansowym zapleczem.

To wnioski z najnowszego raportu firmy Cushman Wakefield. Wynika z niego, że w ubiegłym roku tylko w Warszawie oddano do użytku 19 nowych biurowców o łącznej powierzchni 266 tys. mkw. Większość poza centrum.

Ucieczka z centrum

To rezultat inwestycji rozpoczętych jeszcze w okresie boomu. W roku 2010 nowych inwestycji jest niewiele. Mało buduje się też w regionach.

W stolicy najwięcej nowych obiektów powstało poza centrum — na Służewcu, w sąsiedztwie Alej Jerozolimskich i ulicy Żwirki i Wigury. W tych okolicach zlokalizowano aż 43 proc. najnowszych zasobów powierzchni biurowej Warszawy. Oddano tam również największe obiekty: Lipowy Office Park (38,5 tys. mkw.), Park Postępu (34 tys. mkw.), Trinity Park (32 tys. mkw.) oraz Horizon Plaza (31 tys. mkw.).

Z kolei w granicach Centralnego Obszaru Biznesu (czyli ścisłego centrum stolicy) znalazło się zaledwie 8 proc. nowej powierzchni. Największy projekt zrealizowany w tym rejonie to biurowiec Deloitte House (18,5 tys. mkw.).

Z raportu C W wynika, że znaczna część oddanej w ubiegłym roku powierzchni biurowej została wynajęta w ramach umów przedwstępnych.

Inny ciekawy wniosek jest taki, że największym zainteresowaniem najemców cieszą się dziś parki biznesowe usytuowane poza centrum. Powodem są atrakcyjne warunki najmu — głównie duże, nowoczesne powierzchnie i niskie czynsze.

W ubiegłym roku największą powierzchnię biurową w stolicy wynajęła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w kompleksie Poleczki Business Park oraz firma Bosch, która zdecydowała się na blisko 9 tysięcy mkw.

Duża liczba nowych obiektów oddanych do użytku na Służewcu sprawiła, że to właśnie w tej dzielnicy znalazło się najwięcej wolnych biur do wynajęcia. Najtrudniej było natomiast znaleźć dostępny lokal biurowy na Woli, gdzie w ubiegłym roku nie oddano żadnego nowego budynku.

Pustostany w Łodzi

Skutki spowolnienia gospodarczego odczuły również rynki biurowe w innych dużych miastach Polski. Na przykład we Wrocławiu w ostatnim półroczu nie powstał żaden nowy obiekt. Obecnie buduje się tam kilka biurowców. Są wśród nich drugi etap Wrocławskiego Parku Biznesu, którego inwestorem jest Devco oraz kompleks Wojdyła Business Park.

Niewiele obiektów biurowych, bo tylko 53 tys. mkw., buduje się też w Krakowie. Wśród nich są: Vinci Office Center, pierwsza faza Quattro Business Park, którego inwestorem jest Buma oraz biurowiec Pascal budowany przez Globe Trade Centre.

Z kolei w całym Trójmieście powstaje obecnie 315 tys. mkw. biur. Budują się kolejne fazy kompleksów Łużycka Office Park oraz Arkońska Business Park.

Takim ruchem w interesie nie mogą się natomiast pochwalić Katowice, gdzie łączna dostępna powierzchnia obiektów biurowych wynosi 237 tys. mkw., a w ubiegłym roku oddano do użytku tylko jeden nowy obiekt — Atrium Katowice. Obecnie trwa budowa blisko 57 tys. mkw., na które składają się Centrum Biurowe Francuska, którego inwestorem jest Globe Trade Centre i Katowice Business Point belgijskiego dewelopera Ghelamco.

W przeciwieństwie do innych miast, w Łodzi w ubiegłym roku oddano do użytku kilka biurowców. Wśród nich znalazły się m.in. pierwsza faza kompleksu Cross Point wybudowanego przez firmę Mermaid Properties. Niestety, z powodu wysokiej podaży aż 25 proc. biur w mieście świeci pustkami. Dlatego wielu deweloperów na razie wstrzymuje się z inwestycjami.

Obecnie w Łodzi buduje się 54 tys. mkw., z czego większość będzie oddana w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy