Powstał rynkowy test dla projektów B+R

opublikowano: 17-04-2014, 00:00

W Łodzi stworzono platformę do planowania i wdrażania projektów badawczo-rozwojowych. Z Generatora projektów B+R mogą korzystać także przedsiębiorcy.

O zwiększaniu współpracy między nauką i biznesem mówi się w Polsce wiele. Ale od słów do konkretnych działań bywa wciąż jeszcze daleko. Ten dystans chcą zmniejszyć twórcy Generatora projektów B+R. Nowe narzędzie ułatwiające planowanie i wdrażanie projektów badawczo-rozwojowych stworzyły wspólnie Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa i Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”.

Ich podstawowe założenie: projekty przechodzące przez Generator mają być przydatne dla gospodarki i odpowiadać rzeczywistym potrzebom rynkowym. Narzędzie ma służyć do przygotowywania konkretnych ofert placówek badawczych dla biznesu.

Także dla biznesu

— W Polsce przedstawiciele środowisk naukowych i biznesowych nie zawsze mówią wspólnym językiem, kierują się też różnymi priorytetami. Jednostki badawcze koncentrująsię na samych projektach, zapominając często o uwarunkowaniach rynkowych. Przedsiębiorcom zależy natomiast na efektywności i czasie. Oczekują, że współpraca z jednostką badawczą rozwiąże ich konkretne, bieżące problemy — zaznacza Mieczysław Bąk, prezes Fundacji „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”.

Internetowy Generator projektów B+R jest instrumentem dla pracowników naukowych, ale również mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, angażujący się w sferze B+R. Narzędzie przeprowadza użytkownika przez cały proces realizacji projektu, od etapu planowania do wyboru strategii ochrony wytworzonej w nim własności intelektualnej.

Od planowania do strategii

— Generator został podzielony na siedem modułów. Zaczynamy od opracowania strategii badawczej, określenia celów i wskazania przewag konkurencyjnych, jakie chcemy osiągnąć. Stworzyliśmy też zakładkę, w której można gromadzić związaną z projektem dokumentację.

Kluczowy jest Explorer rynku, czyli moduł automatyzujący badania rynkowe, pozwalający na kontakt z adresatami projektu, np. przedsiębiorcami, którzy za pomocą ankiet czy indywidualnych opinii pomogą określić, czy na rynku jest zapotrzebowanie na opracowywane rozwiązanie. Kolejne moduły pozwolą wybrać najlepsze warianty, rozpisać zadania zespołu, określić harmonogram prac i budżetowanie. Użytkownikom podsuwamy też kilkadziesiąt gotowych strategii ochrony własności intelektualnej, aby mogli wybrać jedną, najbardziej odpowiednią i dostosować ją do własnych potrzeb — wyjaśnia Mieczysław Bąk.

Nie od razu w całym kraju

Narzędzie jest bezpłatnie udostępniane za pośrednictwem strony internetowej generator.lodzkiekreuje.pl — na razie głównie podmiotom z województwa łódzkiego. Realizacja unijnego projektu potrwa do października 2014 r., dopiero potem Generator będzie można udostępniać instytucjom czy firmom z całej Polski. Generator jest rozwijany w ramach projektu „Łódzki Explorer B+R. Oprogramowanie dla inicjowania, generowania i wdrażania projektów badawczo-rozwojowych jednostek naukowych i przedsiębiorstw województwa łódzkiego” i współfinansowany z budżetu unijnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu