Powstał szpital w miniaturze

LUS
opublikowano: 21-05-2018, 13:20
aktualizacja: 21-05-2018, 13:24

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otworzył Centrum Symulacji Medycznej. Łączna wartość inwestycji to 26,2 mln zł.

Wrocławskie Centrum Symulacji Medycznej (CSM), uruchomione przez uniwersytet, to szpital w miniaturze z sześcioma salami będącymi wiernymi kopiami bloku operacyjnego, szpitalnego oddziału ratunkowego, sali intensywnej terapii dla noworodków, dzieci i dorosłych, porodowej i pielęgniarskiej. Znajduje się tu również symulator karetki pogotowia ratunkowego.

Ministerstwo Zdrowia dofinansowało prace budowlane kwotą 7,5 mln zł (ich całkowita wartość to 13,2 mln zł). W programie operacyjnym Wiedza, Edukacja Rozwój (POWER) pozyskano na „rozwój dydaktyki w Centrum Symulacji Medycznej we Wrocławiu” łącznie ponad 17,8 mln zł, a główne zadania w tym projekcie to działania edukacyjno-naukowe, zakup wyposażenia (12,5 mln zł) i wynagrodzenie kadry dydaktycznej.

- CSM to miejsce efektywnego i bezpiecznego nauczania i sprawdzania efektów kształcenia w zakresie umiejętności medycznych technicznych i nietechnicznych. Studenci już na wczesnym etapie edukacji mają możliwość nabycia umiejętności, których trudno nauczać w warunkach realnych - chociażby z powodu ich skomplikowania, inwazyjnego charakteru i ryzyka niewłaściwego wykonania lub powikłań u pacjenta – mówi dr Piotr Kolęda, kierownik CSM.

Zajęcia dydaktyczne w CSM najpierw prowadzone będą w salach umiejętności technicznych, klinicznych, położniczych i pielęgniarskich. Potem studenci będą wykorzystywać wiedzę na kolejnych etapach, początkowo pod bezpośrednią kontrolą nauczyciela, a na końcu trafią do sal symulacyjnych, gdzie w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych będą mogli samodzielnie szlifować umiejętności medyczne.

Od rozpoczęcia prac projektowych do otwarcia minęły cztery lata, a w ramach inwestycji do istniejącego i wyremontowanego już obiektu dobudowano salę audytoryjną oraz wykonano fosę z podjazdami dla niepełnosprawnych. 

Z POWER oprócz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu korzysta jeszcze 11 innych polskich uczelni medycznych. Każda jest zobowiązana jest do stworzenia centrum. Stopień zaawansowania inwestycji jest zróżnicowany.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LUS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu