Powstaną wykazy biegłych

Patrycja Otto
15-11-2001, 00:00

Wkrótce wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące tworzenia i prowadzenia list rzeczoznawców ds. jakości produktów i usług. Przepisy określają także zasady nadzoru nad rzeczoznawcami.

Obecnie nie istnieją w Polsce listy rzeczoznawców. Powstaną dzięki wchodzącemu w życie 18 listopada 2001 r. rozporządzeniu, które określa warunki prowadzenia list, wpisywania oraz skreślenia z nich rzeczoznawców. Reguluje ono także tryb weryfikacji i nadzoru nad ich działalnością.

Listy rzeczoznawców będą istniały przy wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej.

— Zostaną utworzone nie tylko z myślą o konsumentach, ale i o przedsiębiorcach, którzy dowiedzą się z nich o specjalizacjach konkretnych rzeczoznawców i otrzymają do nich kontakty. Myślę, że rzeczoznawcy chętnie będą wpisywać się na listy, bo to ułatwi im pozyskiwanie klientów — mówi Krzysztof Ostrowski, starszy inspektor z Biura Porad Konsumenckich Inspekcji Handlowej.

Aby zostać wpisanym na listę, rzeczoznawca musi legitymować się odpowiednią wiedzą potwierdzoną świadectwami, dyplomami, opiniami branżowych stowarzyszeń bądź organizacji zawodowych.

Wpis na listę będzie dokonywany na wniosek zainteresowanego. W szczególności mogą się o to ubiegać osoby rekomendowane przez uczelnie, instytuty naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe, stowarzyszenia naukowe, naukowo-techniczne lub organizacje zawodowe. Przedstawione dokumenty będą weryfikowane przez wojewódzki inspektorat Inspekcji Handlowej.

— Po uzyskaniu wpisu rzeczoznawca otrzyma stosowne zaświadczenie. Będzie musiał je zwrócić w przypadku skreślenia z listy — mówi Krzysztof Ostrowski.

Opinie rzeczoznawców będzie można zaskarżać.

— Inspektorat nie będzie miał uprawnień do merytorycznej weryfikacji opinii, ale powtarzające się skargi mogą doprowadzić do skreślenia rzeczoznawcy z listy — wyjaśnia Krzysztof Ostrowski.

Skreślenie z listy będzie możliwe w przypadku, gdy rzeczoznawca nienależycie wykonuje swoje obowiązki, jego opinie są sprzeczne z prawem lub stanem faktycznym lub są nieobiektywne, a także, gdy rzeczoznawca bez uzasadnienia odmówi wydania opinii.

Wojewódzki inspektor będzie weryfikował działalność rzeczoznawców. Będzie badał, czy wydawane opinie są obiektywne, zgodne z prawem i stanem faktycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Powstaną wykazy biegłych