Poza głównym nurtem

opublikowano: 23-01-2017, 22:00

Inwestorzy z sektora handlowego przenoszą swoje zainteresowanie na rynki poboczne — raportuje firma Savills.

W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. wszystkie transakcje na europejskim rynku handlowym były warte 33,3 mld euro. Obroty w dwóch najpotężniejszych krajach — Niemczech i Wielkiej Brytanii — spadły odpowiednio o 18 i 46 proc. Tymczasem rynki spoza głównego nurtu odnotowały znaczące wzrosty — Irlandia o 223 proc. do wartości 1,46 mld euro, Polska o 126 proc. do 1,4 mld euro i Włochy o 119 proc. do 1,8 mld euro.

— Transakcje na europejskim rynku handlowym wyhamowały z powodu braku zasobów odpowiednich powierzchni w największych krajach. W związku z tym wielu inwestorów przekierowało uwagę na rynki drugorzędne, gdzie jest więcej dostępnej powierzchni handlowej — mówi Eri Mitsostergiou, dyrektor do spraw badań rynków europejskich w Savills. Analitycy Savills zauważyli także wzrost liczby inwestycji w powierzchnie przy głównych ulicach handlowych na całym kontynencie.

Przekłada się to na spadek stóp zwrotu w tym segmencie. Średnie wartości zwrotu sięgnęły w trzecim kwartale 2016 r. rekordowo niskich 4 proc. Najniższe stopy zwrotu odnotowano w Londynie (2,9 proc.) i Paryżu (2,75 proc.). – Przyczyną spadku stóp zwrotu jest wzrost zainteresowania sieci detalicznych, które kupują lokale przy głównych ulicach w ramach długoterminowych strategii, a także wzrost aktywności zamożnych przedsiębiorców indywidualnych.

Ci drudzy znacznie obniżają wymagania co do zwrotu z inwestycji w aktywa w sektorze powierzchni na głównych ulicach handlowych, ponieważ potrzebują przenieść i zagospodarować kapitał przynoszący obecnie znikome zyski na lokatach bankowych — komentuje Oli Fraser Looen, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego w Savills, odpowiedzialny za sektor nieruchomości handlowych w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu