Pożar grozi przestojem

opublikowano: 26-06-2019, 22:00

Do bankructwa firmy po pożarze dochodzi często z powodu przerwy w działalności. Można się przed tym uchronić.

Wczoraj rano w hali produkcyjnej przy Trakcie Św. Wojciecha w Gdańsku wybuchł pożar. Strażakom udało się opanować żywioł w ciągu kilku godzin, jednak zniszczeniu uległ majątek wielu firm. W obiekcie znajdowało się kilka hurtowni, m.in. z artykułami stolarskimi i farmaceutykami. Eksperci Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR) zwracają uwagę, że po poważnej szkodzie uniemożliwiającej przez dłuższy czas płynną działalność bankrutuje 80- -90 proc. firm, które nie miały ubezpieczenia od przerw w działalności.

— Zadaniem tej polisy jest zapewnienie przedsiębiorcy nakładów finansowych na przetrwanie sytuacji kryzysowej. Wypłacone pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na utrzymanie zatrudnienia — mówi Łukasz Zoń, prezes SPBUiR.

Dodaje, że polisa majątkowa uzupełniona o ochronę przerw w działalności gwarantuje nie tylko odszkodowanie za straty poniesione w dobytku firmy, ale także pomoc ubezpieczyciela w odbudowie potencjału przedsiębiorstwa i utrzymaniu go na rynku. Dodatkowo w jej ramach firma może liczyć na wypłatę pieniędzy, które zrównoważą koszty stałe ponoszone przez przedsiębiorcę po katastrofie oraz przewidywany zysk. Można je przeznaczyć także na inne działania mogące zapewnić ciągłość funkcjonowania marki, np. zlecenie produkcji w innym zakładzie.

— Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku całkowitegozawieszenia działalności firmy ubezpieczyciel dokłada wszelkich starań, żeby maksymalnie przyspieszyć proces odbudowy. Każdy kolejny dzień przestoju generuje bowiem dla niego dodatkowe koszty — przekonuje Łukasz Zoń.

Ponadto w czasie pożaru należy liczyć się z rozprzestrzenianiem różnego rodzaju szkodliwych substancji, które mogą zanieczyścić środowisko. A jeśli doszło do tego z winy przedsiębiorcy, jest on zobowiązany do przywrócenia równowagi biologicznej skażonego obszaru. Pieniądze na przeprowadzenie takich działań, a także pokrycie ewentualnych kar administracyjnych zapewni ubezpieczenie środowiskowe. Polisy OC dla przedsiębiorców często zawierają tzw. klauzulę środowiskową, ale zapewniają pieniądze tylko na odszkodowania dla ewentualnych poszkodowanych.

3650b480-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Ubezpieczeniowe wieści
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE
Ubezpieczeniowe wieści
autor: Karolina Wysota
Wysyłany co dwa tygodnie
Karolina Wysota
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu