Pozew przeciw BRE Bankowi

ET
opublikowano: 08-09-2010, 00:00

Zaczęło się od strony "nabici w mBank", a może skończyć pozwem zbiorowym.

Zaczęło się od strony "nabici w mBank", a może skończyć pozwem zbiorowym.

BRE Bank chwalił się wyedukowanmi klientami. Wczoraj dali tego dowód: 16 osób zapowiedziało pozew zbiorowy przeciwko bankowi. To "nabici w mBank", kredytobiorcy, wojujący o obniżenie kosztu kredytów walutowych z lat 2006-07.

Zwykle koszt zależy od marży i stopy LIBOR/WIBOR. W BRE Banku zależał od zarządu. Klienci Multibanku i mBanku uważają, że sposób kalkulowania kosztów jest dla nich niekorzystny. Gdy stopy za granicą rosły, bank podwyższał cenę kredytu i utrzymywał ją, gdy spadły. Teraz kredytobiorcy chcą dochodzić odszkodowania. Są dobrze zorganizowani, jak wtedy, gdy zakładali stronę "nabici w mBank". Wiosną zaczęli rozmowy z kancelarią, potem przekonali rzecznika konsumentów w Warszawie.

— Szukali reprezentanta przed sądem. Może nim być albo ktoś z grupy składających pozew, albo rzecznik. Zgodziłam się, bo zapis w umowie kredytowej można kwestionować, a bank wykorzystywał go w sposób dowolny, naruszając interesy konsumentów — mówi Małgorzata Rothert, miejski rzecznik konsumentów.

Sprawę poprowadzi kancelaria Wierzbowski Eversheds. Żeby pozew trafił do sądu, musi zebrać się co najmniej 90 osób. Spotkanie zaplanowane jest na grudzień. Wówczas pozew może trafić do sądu.

— Występujemy z powództwem o odszkodowanie, ale żądaniem objęte jest ustalenie odpowiedzialności banku. Będziemy dążyć do tego, by sąd dokonał prawidłowej interpretacji umowy. Chcemy wykazać, że interpretacja banku była niewłaściwa, że w sposób bezprawny pobrał od klientów zawyżoną wartość oprocentowania — mówi mecenas Iwo Gabrysiak.

BRE Bank nie komentuje.

— Od dawna powtarzamy, że sala sądowa nie jest miejscem szukania kompromisu między klientami a bankiem — mówi Piotr Rutkowski, p.o. rzecznika banku.

Bank kilka razy próbował porozumieć się z "nabitymi". W poniedziałek wyszedł z nową propozycją, oferując stałe marże 2,5-2,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu