Czytasz dzięki

Pozew zbiorowy przeciwko TikTok w USA

opublikowano: 03-12-2019, 10:39

Właściciel popularnej aplikacji TikTok został pozwany w USA za przesyłanie dużych ilości danych o amerykańskich użytkownikach do Chin, donosi BBC.

W pozwie zbiorowym złożonym w sądzie w Kalifornii przeciwko chińskiej spółce ByteDance zarzuca się jej, że „skrycie” pobierała nagrania użytkowników TikTok bez ich zgody.

Zobacz więcej

Źródło: Istockphoto

Umożliwiający publikację krótkich nagrań wideo TikTok ma ok. 500 mln użytkowników na świecie, z których duża grupa znajduje się w USA. Właściciel aplikacji zapewnił wcześniej, że nie gromadzi danych amerykańskich użytkowników w Chinach. Jednak w złożonym niedawno pozwie zarzuca się mu, że „potajemnie… pobrał  i przesłał na serwery w Chinach ogromne ilości prywatnych i umożliwiających zidentyfikowanie danych użytkowników”. Pozywający podkreślają, że dane mogą zostać wykorzystane do identyfikacji, profilowania i śledzenia użytkowników w USA „teraz i w przyszłości”.

Sprawę rozpoczęła Misty Hong, studentka z Kalifornii.Twierdzi, że ściągnęła w tym roku TikTok, ale nie stworzyła konta. Po kilku miesiącach miała to za nią zrobić firma. Następnie potajemnie ściągnęła stworzone przez Hong nagrania, których studentka nie miała zamiaru publikować. Trafiły one na serwery w Chinach, za którymi stoją Alibaba i Tencent. W pozwie zarzuca się właścicielowi TikTok, że nieuczciwie zarabia na „potajemnej eksploatacji” prywatnych danych w postaci udostępniania ich do reklamy.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane