Pozew zbiorowy przeciwko TikTok w USA

opublikowano: 03-12-2019, 10:39

Właściciel popularnej aplikacji TikTok został pozwany w USA za przesyłanie dużych ilości danych o amerykańskich użytkownikach do Chin, donosi BBC.

W pozwie zbiorowym złożonym w sądzie w Kalifornii przeciwko chińskiej spółce ByteDance zarzuca się jej, że „skrycie” pobierała nagrania użytkowników TikTok bez ich zgody.

Źródło: Istockphoto
Źródło: Istockphoto

Umożliwiający publikację krótkich nagrań wideo TikTok ma ok. 500 mln użytkowników na świecie, z których duża grupa znajduje się w USA. Właściciel aplikacji zapewnił wcześniej, że nie gromadzi danych amerykańskich użytkowników w Chinach. Jednak w złożonym niedawno pozwie zarzuca się mu, że „potajemnie… pobrał  i przesłał na serwery w Chinach ogromne ilości prywatnych i umożliwiających zidentyfikowanie danych użytkowników”. Pozywający podkreślają, że dane mogą zostać wykorzystane do identyfikacji, profilowania i śledzenia użytkowników w USA „teraz i w przyszłości”.

Sprawę rozpoczęła Misty Hong, studentka z Kalifornii.Twierdzi, że ściągnęła w tym roku TikTok, ale nie stworzyła konta. Po kilku miesiącach miała to za nią zrobić firma. Następnie potajemnie ściągnęła stworzone przez Hong nagrania, których studentka nie miała zamiaru publikować. Trafiły one na serwery w Chinach, za którymi stoją Alibaba i Tencent. W pozwie zarzuca się właścicielowi TikTok, że nieuczciwie zarabia na „potajemnej eksploatacji” prywatnych danych w postaci udostępniania ich do reklamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane