Poziomy konkurencji

Siergiej Krasulenko
opublikowano: 26-01-2010, 00:00

Polscy przedsiębiorcy zachęcani są do inwestowania na rynkach dotkniętych kryzysem. Obecny czas jest najlepszym momentem na przejmowanie tamtejszych firm lub tworzenie biznesu od podstaw. Warunki do lokowania kapitału są korzystne. Dlatego jeśli przedsiębiorcy posiadają nadwyżkę kapitału lub planują uzyskanie finansowania na ekspansję, powinni takie zamiary rozważyć.

Trzeba jednak pamiętać, że Polska to niejedyna "zielona wyspa" na gospodarczej mapie świata. Potężnym kapitałem inwestycyjnym dysponują m.in. rynki wschodzące, na czele z Chinami i Indiami, a także niektóre kraje arabskie. Są one szczególnie zainteresowane skonwertowaniem swoich rezerw walutowych (w szczególności dolarowych) na aktywa. W tym celu tworzone są specjalne fundusze państwowe, również z udziałem kapitału prywatnego, inwestujące za granicą. Dysponują miliardami, a zarządzane są przez zdolnych menedżerów.

Polscy przedsiębiorcy nie są z góry skazani na niepowodzenie, wszak istnieje wśród nich liczna grupa, od lat z powodzeniem zdobywająca zachodnie rynki. Potencjalni inwestorzy powinni jednak uważnie i ostrożnie analizować ekspansję na pokryzysowych rynkach. Z jednej strony, warunki inwestycyjne są tam bardzo dobre i zachęcają do rozwijania biznesu, ale z drugiej — konkurencja w nowych warunkach odbywa się na znacznie wyższym, trudniejszym do osiągnięcia i utrzymania się poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Siergiej Krasulenko

Polecane