Pozmeat pilnie potrzebuje inwestora

Maciej Zbiejcik
06-08-1999, 00:00

Pozmeat pilnie potrzebuje inwestora

Kiepska kondycja Pozmeatu nie wyróżnia się na tle kłopotów całej branży mięsnej. Analitycy winą za to obarczają, między innymi, działania zarządu spółki. Szansą dla Pozmeatu może być pozyskanie inwestora branżowego.

— Są firmy zarządzane lepiej, które nie odnotowują aż tak rażących zmian w wynikach finansowych, choćby Morliny — mówi Radosław Świątkowski, analityk WBK AIB Asset Management.

Większość firm ma kłopoty ze zbytem. Wciąż nie udaje się przełamać złej passy w handlu z Rosją, z kolei Zachód zarzucony jest tanimi przetworami z krajów UE.

Z opublikowanego przez Poz- meat raportu za II kwartał 1999 r. wynika, że spółka zanotowała w I półroczu spadek przychodów ze sprzedaży o ponad 42 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego oraz stratę netto sięgającą ponad 1,9 mln zł. Jeszcze gorsze rezultaty zakład z Poznania miał na poziomie zysku operacyjnego. Pierwszych sześć miesięcy 1999 roku zamknął stratą ponad 2,2 mln zł.

Na tym tle jednak w miarę korzystnie wyglądają wyniki spółki w lipcu. Lekko poprawiła się rentowność zarówno na poziomie zysku operacyjnego, jak i netto. Dokładniejsze porównania wyników Pozmeatu komplikuje fakt wydzielenia w 1998 roku ze struktur spółki dwóch firm — Pozmeatu Agro oraz Pozmeatu Trans.

Słabe wyniki spółki nie odstraszają inwestorów. Na początku maja BRE Bank w transakcjach pakietowych powiększył swój udział z 19,8 proc. do 24,8 proc. Bank prawdopodobnie potraktuje tę inwestycję jako portfelową.

— Spółce przydałoby się wsparcie zachodniego inwestora branżowego, który zagwarantowałby nowe rynki zbytu na zachodzie Europy — podkreśla Radosław Świątkowski.

Zarząd spółki nie ukrywa, że szansy na poprawę efektywności działania upatruje w uruchomieniu nowego zakładu przetwórczego w Robakowie. Nowe warunki pracy i nowoczesne technologie mają pozwolić na podwojenie produkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pozmeat pilnie potrzebuje inwestora