Poznań walczy o 15 projektów

opublikowano: 19-01-2016, 22:00

Najwięcej jest inwestycji w centra usług, choć fabryki rozbudowują też VW czy Nivea. Miasto stara się o następne 4 tys. etatów.

11 projektów, dzięki którym powstanie ponad 2 tys. miejsc pracy — oto efekty działania Biura Obsługi Inwestorów (BOI) w Poznaniu w 2015 r. Zdecydowanie najwięcej jest inwestycji w centra usług. Miasto wybrały kolejne znane marki, np. Capgemini, Osram czy John Deere, a już obecni inwestorzy dalej rośli.

— Prowadzimy rozmowy dotyczące kolejnych 15 projektów, dzięki którym może powstać 4 tys. miejsc pracy. Mamy świadomość, że nie wszystkie trafią do Poznania. Największe z nich to centra IT lub analizy danych. Są tu także inwestycje produkcyjne,centrum R&D, usługi księgowe i HR — wymienia Marcin Przyłębski, dyrektor BOI. W tym roku miasto rozpocznie wsparcie dla firm z sektora gier komputerowych, z których słynie Kraków.

— Planujemy miękkie działania: pomoc w promocji za granicą, np. stoiska na dużych targach gier czy udostępnienie powierzchni co-workingowej, warsztaty, ściąganie ekspertów. Firm z tej branży jest kilkadziesiąt. Chcemy pokazać informatykom, że można w Poznaniu podejmować taką pracę — opowiada Marcin Przyłębski.

Najwięcej działań wiąże się z sektorem nowoczesnych usług biznesowych. Biuro zorganizowało m.in. „Tydzień SSC/BPO”, czyli skierowany do uczniów poznańskich szkół średnich projekt, który szerzy wiedzę o sektorze, czy „Stay in Poznań”, akcję informacyjną zachęcającą studiujących obcokrajowców do pozostania w mieście. Urząd miasta stara się kształtować inwestycje, ale również inwestycje wpływają na Poznań. Centra usług przyciągają inwestorów z sektora budowlanego. W budowie są biurowce: Maraton (Skanska), Bałtyk Tower (Garvest), Za Bramką (WCWI), a niedawno oddano pierwszy etap Business Garden Poznań (Vastint). Za dwa lata na rynek trafi 53 tys. mkw. powierzchni biurowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu