Czytasz dzięki

Pozycja w firmie i rodzina

Dorota Czerwińska
opublikowano: 22-06-2007, 00:00

L’Oreal, IBM, Ernst & Young, Pricewaterhouse Coopers, Nokia — to firmy, które nie będą miały kłopotów z zatrudnieniem najzdolniejszych.

Badanie firmy Universum

L’Oreal, IBM, Ernst & Young, Pricewaterhouse Coopers, Nokia — to firmy, które nie będą miały kłopotów z zatrudnieniem najzdolniejszych.

To zwycięzcy pierwszej polskiej edycji badania Polish Graduate Survey, przeprowadzonego przez firmę Universum, która od 10 lat bada w Europie, Azji i USA trendy i wyzwania w dziedzinie przyciągania talentów oraz oczekiwania studentów względem ich przyszłej pracy.

Pewność pracy

Dlaczego studenci wybrali akurat te firmy? Uważają, że mają one dobrą sytuację finansową, odnoszą sukcesy na rynku, oferują atrakcyjne produkty lub usługi, no i są stabilne. Poza tym praca w dużych koncernach to mocne punkty w zawodowym życiorysie. Spośród respondentów, którzy wskazali jako idealnych pracodawców firmy z czołówki rankingu, aż 67 proc. uważa, że praca tam pozwala uzyskać doskonałe referencje.

— Poszukiwanie stabilnego i konkurencyjnego finansowo zatrudnienia okazało się w tegorocznym badaniu zdecydowanym priorytetem. Może to tłumaczyć, dlaczego studenci jako idealnego pracodawcę wskazują głównie międzynarodowe korporacje, mimo że kariera międzynarodowa nie jest dla nich szczególnie atrakcyjna —wyjaśnia Natalia Chomicka, country manager Universum w Polsce.

Takie zachowanie różni polskich żaków od ich kolegów z Europy Zachodniej. W Niemczech, Szwajcarii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech studenci, choć jako idealnych pracodawców także wskazują międzynarodowe koncerny, to jednak na pierwszych miejscach umieszczają firmy rodzime.

— Dlatego polscy pracodawcy powinni się zastanowić nad polepszeniem swojego wizerunku wśród młodych, zdolnych ludzi, bo to właśnie oni będą niebawem szukali pracy i wybierali najlepsze firmy — podpowiada Natalia Chomicka.

2700 na początek

Firmy z czołówki kojarzą się też młodym ludziom z bardziej dynamiczną organizacją i mniej rywalizacyjną atmosferą pracy niż inne przedsiębiorstwa. Studenci przykładają również dużą wagę do standardów etycznych firmy. A oprócz gwarancji zatrudnienia cenią też sobie elastyczny czas pracy. I nie chcą brać udziału w wyścigu szczurów.

— Na pytanie, co planują osiągnąć w trzy lata po ukończeniu studiów, odpowiadają: ugruntowaną pozycję zawodową i specjalizację w jakiejś dziedzinie, ale nie kosztem życia osobistego, bo równowaga między pracą a rodziną jest dla nich najważniejsza — zauważa Natalia Chomicka.

Objęcie stanowiska menedżerskiego — jako atrakcyjną perspektywę — wskazuje tylko 12 proc. ankietowanych, choć postrzegają siebie jako ambitnych, odpowiedzialnych i pracowitych. To, co może martwić pracodawców, to niechęć do pracy w zespole (wskazuje ją jako jeden z istotnych dla nich elementów rozwoju zawodowego zaledwie 9,8 proc. ankietowanych). No, a poza tym badani przez Universum twierdzą, że nie są odporni na stres i nie są zdeterminowani.

Mimo to w pierwszej pracy po ukończeniu studiów oczekują średnio 2,7 tys. zł brutto pierwszej miesięcznej pensji. Tradycyjnie studenci z uczelni warszawskich mają wyższe wymagania finansowe (średnio 3144 zł) niż ci z pozostałych regionów Polski (2390 zł).

Gala Universum Awards odbyła się w środę w hotelu Radisson SAS. „Puls Biznesu” sprawował nad badaniem i wydarzeniem patronat medialny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane