Pożyczkowy kołowrotek rozkręcił się na dobre

opublikowano: 05-03-2019, 22:00

150 pomysłów rozkwitnie w makroregionie Polska Wschodnia dzięki unijnemu wsparciu zwrotnemu.

Już od ponad roku wybrani przez Bank Gospodarstwa Krajowego pośrednicy finansowi zapewniają kapitał firmom, które chcą inwestować w jednym z pięciu województw: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Do tej pory preferencyjne wsparcie z instrumentu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia — Turystyka” otrzymało 150 projektów. Przedsiębiorcy mogą przeznaczać pożyczki na przedsięwzięcia związane m.in. z budową i remontem bazy noclegowej, infrastruktury turystycznej, uzdrowisk czy parków tematycznych. Dzięki finansowaniu beneficjenci poszerzają ofertę i podnoszą jakość oferowanych usług. Jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR) wprowadziło do programu kilka nowości. Od tej pory tempo udzielania wsparcia znacznie przyspieszyło. W ciągu tylko ostatnich pięciu miesięcy pośrednicy finansowi rozdzielili aż 50 pożyczek (spośród 150 dotychczas przyznanych). MIR szacuje, że wiosną zainteresowanie preferencyjnym finansowaniem wśród przedsiębiorców będzie jeszcze większe.

— Strzałem w dziesiątkę były wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w programie. Dzięki nim przedsiębiorcy z całego kraju mogą korzystać z pożyczek. Inne nowości dotyczyły niższego oprocentowania i zmiennej wysokości spłat rat — wylicza Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Na wsparcie może liczyć każda mikro-, mała lub średnia firma działająca w branży turystycznej. Jest jednak jeden warunek. Przedsiębiorstwa muszą prowadzić projekt w makroregionie Polska Wschodnia. Natomiast ich siedziby mogą być zlokalizowane w innych regionach kraju. Każda firma ma szansę na wsparcie w wysokości 500 tys. zł. Głównym jego atutem jest korzystniejsze od rynkowego oprocentowanie. Warto podkreślić, że przedsiębiorca może skorzystać nawet z dwóch pożyczek.

— Dzięki temu zrealizuje większe inwestycje, a kapitał otrzyma na siedem lat. Pożyczek nie trzeba spłacać od razu, można skorzystać z sześciomiesięcznej karencji — wyjaśnia Adam Hamryszczak.

Co ważne, pośrednicy finansowi nie wymagają wkładu własnego od przedsiębiorstw działających na rynku mniej niż dwa lata.

— Program jest dopasowany do specyfiki branży turystycznej. Pomaga inwestować w tym sektorze szczególnie mniejszym firmom z krótkim stażem — zaznacza Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Za realizację programu odpowiadają: Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Lubelska Fundacja Rozwoju, Fundusz Wschodni sp. z o.o., Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości i Działdowska Agencja Rozwoju SA. Eksperci z tych instytucji świadczą też usługi doradcze, oceniają szansę powodzenia inwestycji i pomagają przygotować wnioski o pożyczki. Firma czeka na decyzję o przyznaniu wsparcia maksymalnie przez cztery tygodnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy