PPL buduje za miliard

MAG
opublikowano: 30-08-2011, 00:00

Operator warszawskiego portu chce zarabiać tak samo jak lotniska w Helsinkach, Amsterdamie czy Wiedniu.

Operator warszawskiego portu chce zarabiać tak samo jak lotniska w Helsinkach, Amsterdamie czy Wiedniu.

Ove Arup doradzi PPL, jak zagospodarować Chopin Airport City, czyli miasteczko lotniskowe, które ma powstać przed terminalem. Za 30 tygodni firma przedstawi analizę. Zainkasuje 1,1 mln zł.

— W przyszłym roku chcemy koncepcję przedstawić na targach nieruchomości w Cannes. Miasteczko będzie budowane etapami do 2020 r., ale zacznie żyć w najbliższych 3-4 latach — mówi Przemysław Przybylski, rzecznik PPL.

Chopin Airport City ma kosztować ponad 1 mld zł. PPL będzie finansować budowę z własnych funduszy, obligacji, dotacji unijnych i innych źródeł. Przy podpisywaniu kontraktów z firmami zamierza ustalać, kto ponosi jakie koszty i jaki będzie mieć potem udział w zyskach. Miasteczko to sposób na zwiększenie zysków portu. Podobnie dzieje się na lotniskach w Helsinkach, Amsterdamie czy Wiedniu.

To nie wszystkie zmiany na lotnisku Chopina. W przyszłym roku ruch będzie tu koordynowany przez specjalną firmę, która przed sezonem przyznaje przewoźnikom sloty (czasy na lądowanie i start). PPL złożyły w tej sprawie wniosek do ULC.

— Port w Warszawie jest dziś największym niekoordynowanym lotniskiem w Europie. Oczekiwania przewoźników dotyczące lotów w godzinach nocnych rosły, dopuszczalny poziom hałasu został przekroczony, a my nie mamy instrumentów, by odmówić liniom ruchu — tłumaczy Przemysław Przybylski.

Konkurs na koordynatora ogłosi Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC). Nie mogą do niego stanąć podmioty związane z zarządzającym lotniskiem lub liniami lotniczymi. Od połowy maja do połowy lipca przyszłego roku koordynowany będzie także ruch na lotniskach w miastach będących gospodarzami EURO2012. W Warszawie koordynacja ruszy 25 marca i zostanie wprowadzona na stałe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PPL buduje za miliard