Praca tymczasowa do naprawy

opublikowano: 30-09-2014, 00:00

Organizacje agencji zatrudnienia mają pomysł na podniesienie wiarygodności branży. Proponują m.in. gwarancje finansowe w tych firmach.

Resort pracy otrzymał zestaw rozwiązań, które mogą znacznie ograniczyć patologie na rynku pracy tymczasowej. Jest to 11 pomysłów, wypracowanych przez organizacje zrzeszające agencje zatrudnienia: Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia i Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy. Pakiet ten, przygotowany przy wsparciu Konfederacji Lewiatan, wręczono w poniedziałek Radosławowi Mleczce, wiceministrowi pracy i polityki społecznej, na konferencji poświęconej 10 lat pracy tymczasowej w Polsce.

Na tzw. liście rekomendacji znajduje się m.in. obowiązek posiadania przez agencje zatrudnienia gwarancji (bankowej lub ubezpieczeniowej), równej 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia powiększonej o kwotę składek ZUS. Autorzy projektu uważają, że to powinno zwiększyć ochronę praw pracowników tymczasowych i służyć agencjom, na wypadek przejściowych trudności.

Od posiadania takich zabezpieczeń zależałoby m.in. uzyskaniecertyfikatu, który obecnie uprawnia do prowadzenia agencji. Nowe firmy przez pierwszych 18 miesięcy działałyby na podstawie tzw. certyfikatu próbnego, a właściwy otrzymywałyby po uzyskaniu pozytywnych wyników kontroli ich funkcjonowania oraz złożeniu wspomnianych zabezpieczeń, które w okresie przejściowym miałyby charakter fakultatywny. Potem agencje miałyby corocznie składać sprawozdania z działalności i zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS, podatkami.

Brak takiego sprawozdania oznaczałby wykreślenie firmy z rejestru agencji. Organizacje agencji zatrudnienia chcą w ten sposób zlikwidowaćnadużycia i zapobiec w przyszłości nielegalnemu zatrudnianiu pracowników, co pozbawia ich oraz ich wynagrodzenia prawnej ochrony. Autorzy pakietu mają nadzieję, że to zwiększy ich wiarygodność wśród pracowników i pracodawców.

Obecnie ten rynek liczy prawie 4,9 tys. agencji, zatrudniających rocznie ponad 500 tys. osób, ale jest niestabilny. Średnio rocznie 25 proc. agencji jest otwieranych, a zarazem 20 proc. zamykanych. Radosław Mleczko zadeklarował, że pakiet zostanie szczegółowo przeanalizowany, także z innymi resortami, jeśli będzie to konieczne, oraz z partnerami społecznymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Praca tymczasowa do naprawy