Prace nad CEPiK-iem przebiegają zgodnie z planem

22-12-2003, 18:28

PAP: Prace nad systemem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przebiegają zgodnie z planem. Od 1 stycznia 2004 roku komendy wojewódzkie policji będą miały dostęp do centralnej bazy pojazdów, zgodnie z wymaganiami MSWiA - zapewnił w poniedziałek w rozmowie z PAP prezes Softbanku Aleksander Lesz.

Także rzeczniczka MSWiA Alicja Hytrek powiedziała w poniedziałek PAP, że system będzie gotowy do przyjmowania danych od pierwszego stycznia, tak jak było to założone.

Przetarg na CEPiK rozstrzygnięto na początku października br., pod koniec miesiąca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i

Administracji podpisało kontrakt z konsorcjum Softbanku z Face Technologies na realizację tego systemu. Wygrana Softbanku SA, który zaproponował najniższą cenę w ofercie na wykonanie i wdrożeniu systemu CEPiK (według spółki - netto 188,9 mln zł), wywołała protest innych firm biorących udział w przetargu, m.in. ComputerLandu.

W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" napisała, że Softbank i Face Technologies, mimo że do pierwszego stycznia pozostało jedynie kilka dni, na warsztatach dla urzędników mających pilotażowo wprowadzać CEPiK, zamiast gotowego schematu czy choćby szkieletu programu zaprezentowały uproszczoną wersję, działającą w Zambii.

Lesz zaprzeczył jednak doniesieniom "GW". "Ta część systemu, która ma być oddana 1 stycznia 2004 roku, jest już gotowa" - powiedział PAP. Wyjaśnił, że na początku roku ma być gotowa centralna baza danych o pojazdach, a w końcówki systemu ma być wyposażona policja, województwa i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"W ostatni weekend dokonaliśmy m.in. migracji baz wojewódzkich do bazy centralnej" - powiedział Lesz. Podkreślił jednak, że samo porządkowanie spisu, np. usuwanie podwójnych wpisów, może potrwać jeszcze kilka tygodni. Poinformował także PAP, że zgodnie z zamówieniem MSWiA do końca pierwszego kwartału 2004 roku w terminale systemu zostaną wyposażone starostwa.

System CEPiK będzie zawierać informacje opisujące pojazd, jego rejestrację i właściciela. W systemie będą również odnotowywane informacje o kradzieży i odnalezieniu pojazdu, zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego oraz o jego ubezpieczeniu.

Dane i informacje zgromadzone w systemie będą mogły być udostępnione zarówno osobie, której dotyczą, jak i policji, straży granicznej, sądom, prokuraturze, organom inspekcji celnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prace nad CEPiK-iem przebiegają zgodnie z planem