Pracodawca przekaże dane związkowi

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

RODO nie zabrania przekazania związkowcom danych potrzebnych do powiadomienia o planowanym strajku.

Związek zawodowy może pozyskiwać od pracodawcy imiona i nazwiska pracowników oraz dane umożliwiające poinformowanie ich o referendum strajkowym — uważa dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Żadne przepisy nie regulują wprost tego rodzaju uprawnień. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie wyjaśnia np. skąd i jaki zakres danych pracowników mogą pozyskać związki na potrzeby zorganizowania głosowania w sprawie planowanego strajku. Z kolei ustawa o związkach zawodowych określa, że pracodawca ma obowiązek udzielenia na żądanie organizacji informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, ale nie precyzuje, jakiego rodzaju informacje są w tym przypadku niezbędne i w jakiej formie pracownicy mają być informowani o referendum strajkowym.

— Bez wiedzy, kto w jakim zakładzie pracuje i w jaki sposób można się z nim skontaktować, przeprowadzenie referendum strajkowego nierzadko jest bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe. Dlatego pracodawca ma obowiązek przekazać związkowi zawodowemu imiona i nazwiska zatrudnionych i informację umożliwiającą nawiązanie z nimi kontaktu. Tylko w ten sposób będzie on w stanie takie referendum przeprowadzić — tłumaczy prezes UODO.

Jak informuje, dane te mogą obejmować m.in. adres e-mail, numer telefonu czy adres do korespondencji, o ile nie ma innej możliwości skontaktowania się z pracownikiem. Podstawą pozyskania danych jest art. 6 ust. 1 lit. f unijnego rozporządzenia ogólnego o ochronie danych (RODO) dotyczący prawnie uzasadnionego interesu. Prezes UODO zwraca przy tym uwagę, że związek może je wykorzystać wyłącznie po to, aby poinformować i przeprowadzić referendum strajkowe. Organizacja związkowa powinna dokonać analizy, jakie informacje są niezbędne do realizacji tego celu, aby uniknąć zbierania danych nadmiarowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane