Pracodawcy chcą robotów i imigrantów

opublikowano: 11-08-2019, 22:00

W Polsce coraz trudniej zatrudnić szczególnie pracowników fizycznych. Pomogłaby automatyzacja, ale przebiega zbyt wolno.

Informacje o spadającym bezrobociu są źródłem dumy dla polityków partii rządzących. Więcej zatrudnionych to mniej ludzi potrzebujących wsparcia socjalnego. Tym bardziej jeśli rosną zarobki. W drugim kwartale tego roku firmy płaciły Polakom średnio 4839,24 zł, co oznacza wypłaty o 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Kiedy jednak bezrobocie jest tak niskie jak obecnie, kiedy wynosi 5,2 proc., cierpią pracodawcy.

Pracownicy rządzą

Trenkwalder, polski oddział międzynarodowej grupy specjalizującej się w rekrutacjach, przygotował raport „Rynek pracy oczami pracodawców”. Zapytano 350 prywatnych przedsiębiorstw w Polsce, jak radzą sobie z zatrudnianiem w epoce topniejących zasobów wolnej siły roboczej. Choć ponad 70 proc. firm deklaruje liczbę pracowników na poziomie o ponad 10 proc. wyższym niż rok wcześniej, dynamika zatrudnienia netto według GUS spadła do 2,8 proc. To oznacza, że rotacja pracowników, wynikająca między innymi z rynku pracownika, zwiększa się, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jednocześnie, 68 proc. firm planuje zwiększanie zatrudnienia w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Na pytanie, na jakie stanowisko było firmom najtrudniej znaleźć pracownika w ciągu ostatniego roku, 23 proc. wskazywało na specjalistów IT i programistów. To specyficzny rynek, na którym ze względu na charakter pracy polskie firmy konkurują o pracowników z całym światem. Na kolejnym miejscu są operatorzy maszyn, elektrycy i inni specjaliści, którzy znaleźli już dobrze płatną pracę nad Wisłą albo wyjechali na Zachód.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Problemy bogactwa

Kiedy jednak pyta się pracodawców o obszary, w których odczuwany jest największy niedobór zatrudnionych, królują pracownicy fizyczni. Ich brak spędza sen z powiek 39 proc. firm. Zdaniem Eweliny Glińskiej-Kołodziej, dyrektor operacyjnej Trenkwalder, jedyną nadzieją, by na krótką metę poradzić sobie z tym problemem, są ułatwienia w imigracji.

„Tempo wzrostu automatyzacji w polskich przedsiębiorstwach jest zbyt małe, aby do wykonywania prostych prac fizycznych szybko zastąpić ludzi maszynami. Jednocześnie, niski poziom bezrobocia w Polsce nie daje złudzeń, że podaż pracowników fizycznych gotowych do podjęcia pracy mogłaby się w najbliższym czasie zwiększyć, stąd potrzeba zatrudniania obcokrajowców i wprowadzenia ułatwień w pozyskiwaniu ich do pracy oraz legalizacji ich pobytu i zatrudnienia” — uważa ekspertka.

Najbardziej jaskrawym dowodem na rynek pracownika jest fakt, iż 58 proc. firm raportuje rosnącą liczbę ofert pracy odrzuconych przez kandydatów. Dzieje się tak, ponieważ pracownicy biorą udział zazwyczaj w kilku procesach rekrutacji i wybierają najlepszą propozycję. Wśród powodów odrzucenia poza lepszą ofertą konkurencji i bardziej atrakcyjnym wynagrodzeniem kandydaci wymieniają także lepszą lokalizację, bardziej atrakcyjne benefity czy bardziej komfortowe godziny pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy