Pracownicze plany kapitałowe problematyczne dla firm

Michał Sowa, radca prawny, Kancelaria AXELO
opublikowano: 03-05-2018, 22:00

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Czy nowy narodowy system oszczędzania emerytalnego może być problematyczny dla przedsiębiorców?

 

Na czym mają polegać pracownicze plany kapitałowe? Postępująca niewydolność systemu emerytalnego oraz fatalne prognozy na przyszłość skłoniły rządzących do opracowania nowego programu oszczędnościowego, który ma zapewnić pracownikom dodatkowe pieniądze „na starość”. Według ogólnych założeń, PPK mają być obowiązkowe dla wszystkich firm zatrudniających pracowników i odprowadzających z tego tytułuskładki emerytalne do ZUS. Pracodawca, pracownik, a także państwo, które będzie dopłacać do PPK w formie tzw. stawki powitalnej oraz dopłaty rocznej, mają współtworzyć nowy system długoterminowych oszczędności. Od miesięcznej pensji pracownika pobierany będzie odpowiedni procent — składka podstawowa pracownika miałaby wynieść 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, natomiast składka podstawowa pracodawcy — 1,5 proc. W zależności od wybranej wysokości składek, pensji i okresu oszczędzania, może to dać nawet kilkaset tysięcy złotych oszczędności wypłacanych po ukończeniu przez pracownika 60 roku życia (ratalnie lub jednorazowo). Do PPK mają być automatycznie dopisani wszyscy pracownicy, jednak z możliwością rezygnacji z uczestnictwa w programie w dowolnym momencie. Takiej swobody nie będą mieć natomiast pracodawcy, dla których program będzie obowiązkowy.

Jakie będą obowiązki przedsiębiorców w związku z PPK? W pierwszej kolejności obowiązkiem ich utworzenia objęte będą wyłącznie firmy zatrudniające ponad 250 osób. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca utworzył Pracownicze Programy Emerytalne, na podstawie których opłaca składkę na rzecz pracownika w wymiarze minimum 3,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe — wówczas obowiązek związany z PPK nie powstanie. Projekt ustawy nakłada na przedsiębiorców wiele obowiązków administracyjnych związanych z obsługą PPK. W przypadku dużych firm będą się one wiązać z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów z tytułu np. przetwarzania niezbędnej dokumentacji.

W będącym obecnie na etapie opiniowania projekcie znajdują się również przepisy karne, które mają zastosowanie np. w przypadku, gdy przedsiębiorca nie dopełni obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie lub nie prowadzi dokumentacji związanej z PPK. Taki podmiot ma podlegać karze grzywny do 30 tys. złotych. Natomiast uporczywe uchylanie się od spełnienia obowiązków wynikających z PPK może być sankcjonowane karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Obawy firm budzą przede wszystkim wyżej wymienione sankcje karne oraz rozbudowane obowiązki administracyjne wynikające z PPK.

Trudno obecnie powiedzieć, jaki ostateczny kształt będzie mieć ten program, jednak już dziś warto zacząć przygotowywać do niego swoje przedsiębiorstwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Sowa, radca prawny, Kancelaria AXELO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy